Co to w ogóle jest parownica i jak jej używać? Jakie modele znajdziemy na rynku? Jaką parownicę do ubrań kupić? Odpowiemy na wszystkie pytania poniżej :)
Jedni powiedzą, że parownica to rozwiązanie dla leniwych i tych, którzy prasować po prostu nie lubią i od tej czynności uciekają jak od ognia. Ale… z drugiej strony znaleźliby się tacy, którzy całkiem słusznie zauważyliby, że parownica to genialne wsparcie dla perfekcjonistów, którzy cenią ubrania o gładkim, estetycznym i świeżym wyglądzie, a nie mają nadmiernej ilości czasu na stanie przy desce do prasowania. Jeśli masz trochę czasu i chcesz zobaczyć, jak parownica sprawdza się w praktyce, zobacz nasz LIVE na fanpage'u na Facebooku:
Zanim samodzielnie stwierdzisz, dla kogo (i czy również dla Ciebie) jest dedykowana parownica do ubrań, zapoznam Cię ze specyfikacją tego sprzętu oraz z jego zaletami i wadami.
Zacznijmy od początku: co to jest parownica do ubrań?
Steamer, a w języku polskim parownica, to sprzęt, który jak wskazuje nazwa, posługuje się parą wodną. Na rynku znajdziesz parownice ręczne oraz stojące i w zależności od typu, będą one mieć różne zbiorniki z wodą. Chodzi oczywiście o ich pojemność. W przypadku parownic ręcznych największym problemem są bardzo małe zbiorniki, które niejednokrotnie pozwalają na wygładzenie jednego, maksymalnie dwóch ubrań i wymagają ponownego napełnienia. W przypadku parownic stojących do dyspozycji otrzymujemy dużo większy komfort “ilościowy”, to znaczy: w zależności od wielkości zbiornika, za pomocą parownicy stojącej, uprasujesz wszystkie zasłony w mieszkaniu (o ile posiadasz ich standardową ilość :-)), odświeżysz sporą ilość ubrań w szafie oraz zdołasz wygładzić powierzchnię całej kanapy.
Jak działa parownica?
Wiesz już, że ma zbiornik z wodą i że przy jego użyciu wytwarza parę wodną. Dzięki niej możesz wygładzać i prasować różne powierzchnie. W całym procesie najważniejszy jest wyrzut pary, określany w opisach jednostką “g/min” - im wyższa wartość, tym skuteczniejsze prasowanie. Powierzchnia z dziurkami, z której wydobywa się para powinna się nagrzewać - dzięki temu parownica nie wypuszcza wraz z parą kropelek wody. Do tego wszystkiego powinniśmy mieć możliwość regulowania ilości wyrzucanej pary.
Czy parownica może zastąpić żelazko?
I tak i nie. Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Na co dzień spotykamy bardzo dużo rodzajów materiałów i za pomocą steamera możemy chcieć wyprasować bardzo różne rzeczy. Jeśli pod lupę weźmiemy cienkie i bardzo delikatne materiały, to ich prasowanie za pomocą parownicy na pewno będzie dużo łatwiejsze i przyjemniejsze, aniżeli za pomocą żelazka. Największą przyjemność przynosi wygładzanie materiałów sztucznych i syntetycznych - w tym przypadku parownica ma największą skuteczność. Z drugiej strony, surowce grubsze, sztywniejsze i bardzo mocno pogniecione, nie będą w 100% posłuszne parownicy. Tutaj żelazko będzie niezastąpione. W tym akapicie warto wspomnieć o dwóch cechach, które odróżniają steamer od tradycyjnego urządzenia prasującego: zdolność do usuwania nieświeżych zapachów oraz dodatkowa funkcjonalność, której nie ma żelazko a mianowicie szczotka (do samodzielnego montażu, znajduje się w zestawach standardowych), która ściągnie z ubrań czy tapicerki włosy, sierść i pyłki.
Kiedy parownica nie zastąpi żelazka?
Najważniejsza do podkreślenia jest rzecz oczywista: parownica to nie żelazko, a co za tym idzie parownica nie prasuje (w powszechnym znaczeniu tego słowa). To oznacza, że jeśli po praniu posiadasz bardzo wygniecioną koszulę (idealne słowo potoczne, w pełni oddające stan tejże koszuli - “wymiętoloną”) garniturową z usztywnianym kołnierzykiem, to nie ma cudów: z tym parownica nie wygra.
Kiedy parownica na pewno może zastąpić żelazko?
- w sytuacji, w której chcemy odświeżyć tapicerkę: auta, kanapy, foteli, poduszki etc.;
- kiedy chcemy przywrócić nieco przykurczoną rzecz do rozmiaru sprzed prania - tzw. przeparowanie i powrót włókien do ich pierwotnego rozmiaru;
- parownica odświeża, wygładza, usuwa delikatne zagniecenia od siedzenia (np. te na plecach, pośladkach) czy zagniecenia na rękawach od zginania łokci i prowadzenia auta;
- wracając do przykładu wymiętolonej koszuli - jeśli od razu po praniu wyprostujesz i powiesisz ją na wieszaku to tak wyschniętą w większości przypadków bez problemu wygładzisz parownicą bez konieczności prasowania żelazkiem;
- do odświeżenia płaszczy, żakietów i marynarek zwłaszcza tych szytych z takich surowców jak: welur, aksamit, welwet, boucle, chanelka, wełna parzona, etc. Te i inne materiały o podobnej specyfice, potraktowane żelazkiem mogą “wyświecić się” - na pewno znasz zjawisko przypalenia materiału, kiedy dotkniemy zbyt rozgrzaną stopą żelazka do materiału, a to na zgrubieniu pozostawia nieusuwalny, brzydki ślad.
Parownica do ubrań stojąca czy mobilna?
Jak zawsze - zależy. Jeśli szukasz rozwiązania, które będzie można po prostu wziąć pod pachę i zabrać ze sobą, czyli w praktyce spakować do walizki i zabrać na wakacje lub wyjazd służbowy, to oczywiście swoją uwagę skieruj w kierunku parownicy mobilnej, np. takiej jak Philips styletouch pure. We wszystkich innych sytuacjach zdecydowanie lepiej postawić na parownicę o większych gabarytach. Głównie z uwagi na pojemność zbiornika. Przy okazji - na jakie parametry jeszcze należy zwrócić uwagę?
Jaką parownicę do ubrań kupić? Ważne parametry techniczne:
Ważne parametry techniczne:
- Wyrzut pary - ile g/min?
- Pojemność zbiornika na wodę
- Długość kabla
- Moc
- Możliwość regulacji strumienia pary
- Płyta - czy się nagrzewa czy nie?
- Szczotka w zestawie - czy jest, czy jej nie ma?
Największe zalety:
- szybko się nagrzewa
- może pracować w pionie, poziomie, po skosie
- łatwo prasować duże powierzchnie - powieszone wilgotne po praniu zasłony, firanki, pościel, obrusy itd.
- idealna przy trudno prasowalnych powierzchniach - krok, falbanki, główki rękawów, etc.
- usuwa nieprzyjemny zapach, odświeża
Największe wady:
- nie działa na wszystkie materiały, gdyż nie działa siłą docisku (tak, jak żelazko)
- w przypadku parownic, które nie mają podgrzewanej stopy, w trakcie parowania może dochodzić do wyrzutu kropli wody, które na niektórych materiałach będą zostawiać plamki
Zakres cen:
- najtańsze modele: dostępne nawet w okolicach 200 złotych, ale w przypadku tak taniego sprzętu należy liczyć się ze sporą ilością "kompromisów"
- rozsądne cenowo, przyzwoite i zaspokajające domowe potrzeby: w okolicach 350 złotych, takie jak:
Steamer FLYCO - różowy
Steamer FLYCO - zielony
- droższe, oscylujące w okolicach 900 złotych, sprawdzą się zarówno w domu, jak i małym zakładzie krawieckim, atelier, showroomie z ubraniami:
- najdroższe parownice do prasowania będą sięgać nawet 2000 złotych i będą to sprzęty bardzo wysokiej klasy, np. z wyrzutem zimnej pary, która staje się ciepła dopiero po kontakcie z materiałem;
Podsumowanie:
Jeśli denerwują Cię zagniecenia na rękawach oraz na marynarce, ślady od siedzenia w aucie i do tego wszystkiego nie masz czasu co rano odświeżać wyglądu koszuli, a nie masz wyjścia - musisz wyglądać estetycznie i elegancko - para ze steamera służy pomocą. Pamiętaj - parownica wygładzi oraz odświeży Twoje ubranie, ale go nie uprasuje - to może zrobić tylko żelazko, zwłaszcza jeśli mówimy o prasowaniu sztywnych i grubych materiałów z trudnymi do usunięcia zagnieceniami.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zostaw komentarz pod tym wpisem a odpowiemy najszybciej, jak tylko będziemy mogli :)