Zablokowana maszyna do szycia - jakie są powody i co robić?

Cześć! Witaj w naszym kolejnym wpisie poświęconym szyciu w domu. Na naszym blogu znajdziesz podpowiedzi związane z wyborem właściwego sprzętu do szycia - domowego i przemysłowego, podpowiedzi dotyczące akcesoriów do szycia - nici, igieł oraz wiele instrukcji i tutoriali krawieckich! 
W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: co robić i jakie są powody, kiedy Twoja maszyna do szycia się zablokuje?

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że Twoja maszyna do szycia nagle przestała działać? W szczególności, jeśli zablokowało się koło lub igła? To częsty problem, który może frustrować, ale na szczęście istnieją proste rozwiązania. W tym artykule omówimy, dlaczego maszyna do szycia może się zablokować, i podpowiemy, jak odblokować maszynę do szycia w kilku krokach.

Problem z maszyną do szycia - jak sobie z nim poradzić?

Zablokowana maszyna do szycia to problem, z którym spotyka się wiele osób. Powodów może być kilka, w zależności od tego, czy maszyna do szycia ma zablokowane koło, igłę, czy cały mechanizm. Często zdarza się również, że maszyna do szycia zrywa nici, przepuszcza ściegi, czy łamie igły. Zwłaszcza początkujący użytkownicy maszyny często borykają się z tym, że ich maszyna nie szyje tak, jak powinna. Zatem co robić i gdzie szukać źródła problemu? Spieszymy z pomocą!

koło zamachowe maszyny do szycia

Maszyna do szycia: zablokowane koło - jakie są powody i jak je odblokować?

Koło zamachowe maszyny do szycia może się zablokować z kilku powodów. Może to być spowodowane nadmiarem nici, które zaplątały się w mechanizm transportera, może to być również kwestia zanieczyszczeń lub braku oleju. Gdy koło nie może się swobodnie obracać, może to prowadzić do zablokowania całej maszyny. Jeśli Twoje koło zamachowe się zablokowało, wyłącz maszynę z prądu, spróbuj podnieść stopkę i delikatnie pokręcić kołem do w obie strony - być może w transporterze utknęły nici, które zablokowały cały mechanizm. Jeśli uda Ci się je wyciągnąć, koło zamachowe powinno ponownie działać bez większych problemów. 

Mając problem z maszyną do szycia - mianowicie zablokowane koło, warto sprawdzić również szarpak. Niekiedy zdarza się, że zerwana nitka zaplącze się w szarpaku, a to z kolei blokuje koło zamachowe, co w efekcie unieruchomi całkowicie Twoją maszynę do szycia. To właśnie przez szarpak nawlekamy nitkę górną. Niektóre maszyny posiadają uchylną pokrywę boczną - wówczas łatwo zweryfikować, czy w szarpaku nie zaplątały się nici. W większości maszyn do szycia niektórych należy zdemontować pokrywę boczną w całości.

Jeśli maszyna do szycia ma zablokowane koło zamachowe, które wymaga oliwienia - możesz spróbować zrobić to samodzielnie, jednak od razu uprzedzam, że jest to robota dla typowej złotej rączki i w takim przypadku najlepiej oddać maszynę do serwisu. Wszystkie elementy w maszynie pracują niczym szwajcarski zegarek (albo szwajcarska Bernina:)!), a więc mogą być narażone na różnego rodzaju tarcia. Zdarza się, że awarii ulegają koła zębate, ale też wały czy inne elementy, których naprawa wymaga synchronizacji całego sprzętu. Jeśli maszyna nie będzie oliwiona w sposób wskazany w instrukcji, podzespoły najbardziej narażone na tarcie mogą się przegrzewać i deformować, blokując przy tym ruch zębatek. Takie awarie najlepiej skonsultować bezpośrednio z mechanikiem. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać adresu do autoryzowanego serwisu Twojej marki maszyny - zajrzyj na naszą stronę internetową do zakładki: autoryzowane serwisy maszyn.

Zablokowana maszyna do szycia - czy chwytacz może być przyczyną zablokowania?

Zablokowanie koła zamachowego może być również spowodowane złamaną igłą. Bardzo często czubek igły ulega uszkodzeniu pod płytką ściegową w kontakcie z chwytaczem. Taki odłamek w czasie pracy chwytacza może zostać wciągnięty w cały mechanizm. Maszyna z takim ciałem obcym nie będzie w stanie wykonać żadnego ruchu, gdyż napęd maszyny całkowicie się zablokuje. Tak samo może się stać, kiedy zostawisz zbyt długą nitkę w bębenku, którą chwytacz może nawinąć między kosz chwytacza, a chwytacz. Aby pozbyć się odłamków igły z chwytacza najlepiej nie kręcić kołem zamachowym, aby nie uszkodzić żadnych elementów. Polecamy wyjąć chwytacz - cały bębenek (w przypadku maszyny z chwytaczem wahadłowym) lub koszyczek (w przypadku maszyny z chwytaczem rotacyjnym).
Zablokowane koło zamachowe w maszynie do szycia może być spowodowane awarią we wcześniej wspomnianym chwytaczu. W maszynach z chwytaczem rotacyjnym bardzo często zdarza się, że wyjęty chwytacz zostaje później nieprawidłowo włożony na miejsce, co powoduje blokadę całego mechanizmu. Po każdorazowym demontażu i ponownym montażu chwytacza należy spróbować przekręcić koło zamachowe i zweryfikować, czy od razu można wykonywać nim obrót. Jeśli nadal nie da się tego zrobić oznacza to, że koszyczek chwytacza nadal nie jest dobrze włożony. W przypadku chwytacza wahadłowego proceder jest odrobinę prostszy, ponieważ nie da się tego chwytacza źle złożyć - wszystkie elementy tego mechanizmu zamontowane są na tak zwany klik, dzięki czemu mamy pewność, że każda część idealnie pasuje na swoje miejsce.

tępy czubek igły i zakrzywiona igła do maszyny do szyciaMaszyna do szycia: zablokowana igła - jak ją odblokować?

Zablokowana igła to jeden z bardziej typowych problemów, z jakimi użytkownicy maszyn do szycia się spotykają. Może się to zdarzyć z różnych powodów: 

  • igła została założona nieprawidłowo,
  • igła jest skrzywiona lub stępiona,
  • śruba mocująca igłę nie jest dokręcona.

W takim przypadku może się zdarzyć, że igła w maszynie albo zablokuje się w chwytaczu albo trafi w płytkę ściegową i się złamie lub wykrzywi. Wówczas nie jesteśmy w stanie uzyskać idealnego ścigu. Igła może też się łamać, kiedy:

  • naprężenie nici igły jest zbyt duże, 
  • igła jest za cienka w stosunku do szytego materiału, 
  • przekręcono pokrętłem wyboru ściegu w momencie, kiedy igła była wbita w materiał.

Jeśli w Twojej maszynie igła zablokowała się w materiale i nie chce ruszyć, wyłącz maszynę, spróbuj podnieść stopkę do góry, lekko pokręcić kołem zamachowym - igła powinna powoli wyjść. Jeśli nie jest to możliwe - najlepiej będzie odkręcić płytkę ściegową i próbować wyjąć igłę. 

czyszczenie chwytacza wahadłowego pędzelkiem do usuwania kurzu i pozostałości nitek oraz materiałówJak odblokować maszynę do szycia?

Jeśli Twoja maszyna do szycia po prostu nie działa, choć może zabrzmi to prozaicznie, ale jednak! :) Upewnij się, czy kabel maszyny jest podłączony do gniazdka, a sama maszyna włączona. Jeśli Twoja maszyna jest włączona, działa, ale nie szyje, upewnij się też, że koło zamachowe nie jest wyciągnięte do szpulowania - wówczas działa tylko silnik do mechanizmu zwijającego małą szpulkę, a igielnica jest wyłączona. Zwróć również uwagę na to, czy szpulownik nie jest włączony. Kolejną przyczyną, przez którą może mieć problem z maszyną do szycia jest nić, jaka może się zahaczyć w okolicy chwytacza. 

Maszyna do szycia jest narażona na gromadzenie się kurzu, resztek nici i materiału, które mogą osadzić się w różnych częściach mechanizmu. Regularna konserwacja i czyszczenie są kluczowe, aby uniknąć problemów z blokadą. Odsyłam Cię do naszego filmu na Youtube: Jak czyścić, oliwić i konserwować maszynę do szycia?- myślę, że z jego pomocą wyczyścisz perfekcyjnie każdą maszynę, niezależnie od tego, jaki to będzie model.

Zablokowana maszyna do szycia może być źródłem frustracji, ale większość problemów można łatwo rozwiązać, wykonując kilka prostych kroków. Regularna konserwacja, właściwe użytkowanie i dbanie o czystość maszyny pozwolą uniknąć wielu problemów związanych z blokowaniem się maszyny.
Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak odblokować maszynę do szycia i co robić, gdy pojawi się problem z maszyną do szycia!

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj