Wełna, bawełna i poliester - różnice i podobieństwa

Witaj we wpisie, który poświęciłam jednym z bardziej podstawowych rodzajów surowców, służących do produkcji materiałów odzieżowych. Wełna, bawełna i poliester - bo to właśnie je mam na myśli, to trzy rodzaje przędz, które spotykamy w odzieży najczęściej i które występują zarówno w tkaninach jak i dzianinach, w różnej proporcji procentowej.

Każda z tych przędz charakteryzuje się określonymi parametrami, każdą z nich stosunkowo łatwo rozpoznać i każda z nich będzie mieć cechy, które wyróżniają ją na tle innych. Jakie to cechy? Które z nich sprawiają, że dana przędza jest w danych okolicznościach, lepsza, wygodniejsza, może bardziej trwała? Która z nich jest bardziej pożądana i dlaczego?

Wszystkich tych kwestii dowiesz się z tego wpisu. Zapraszam Cię do wstępu do świata tkanin i dzianin!

Różnice i podobieństwa między bawełną, wełną a poliestrem

Tak, jak wspomniałam na początku, każda z tych przędz będzie mieć swoje cechy charakterystyczne, które będą rzutować na parametry stworzonego materiału. W zależności od procentowej obecności danej przędzy, materiał będzie mniej lub bardziej higroskopijny, mniej lub bardziej chłodzący, mniej lub bardziej grzejący, mniej lub bardziej gnietliwy, szybciej lub wolniej schnący, łatwy do prasowania lub nie i tak dalej. Tak naprawdę, jeśli poznasz cechy charakterystyczne dla danej przędzy i sprawdzisz na metce informację, jaki jest skład danego ubrania, samodzielnie będziesz w stanie ocenić jak dana rzecz będzie się nosić, czy konserwacja będzie łatwa, czy prasowanie będzie udręką itd.

Różnice i podobieństwa między bawełną, wełną a poliestrem:

Bawełna.


Przede wszystkim, podobnie jak wełna, bawełna jest surowcem naturalnym i jest bardzo higroskopijna, co oznacza, że posiada zdolność wchłaniania dużej ilości wilgoci z otoczenia. Do tego potrafi zatrzymywać ciepło, jednocześnie będąc przewiewną. Zdolność do wchłaniania wilgoci będzie mieć jednak swoją cenę - czas schnięcia potrzebny bawełnie, czy też wełnie, jest dużo dłuższy niż w przypadku poliestru. Inną istotną cechą charakterystyczną jest bardzo wysoka odporność na rozciąganie, bawełnę można prać i prasować w wysokich temperaturach, co odróżnia ją od dużo wrażliwszej pod tym względem wełny. Kolejną ważną cechą jest antyalergiczność. Z kwestii użytkowych na pewno warto wspomnieć, że bawełna jest włóknem, które bardzo się gniecie i jest trudne do wyprasowania. 

Wełna.


Podobnie jak bawełna jest to włókno pochodzenia naturalnego, a materiały wykonane z tej przędzy słyną przede wszystkich ze swoich właściwości termoizolacyjnych i grzewczych, do tego nie pochłaniają wody w szybkim tempie, co oznacza, że płaszcz wykonany z wełny nie wchłonie szybko kropli deszczu a my nie przemokniemy. W odróżnieniu od bawełny, wełna posiada kilka istotnych i odczuwalnych wad. Po pierwsze włókno jest szorstkie i niektórzy odczuwają ten efekt jako “gryzienie” lub drapanie skóry. Drugą kwestią jest możliwość wywoływania alergii oraz trzecią, bardzo istotną, trudność konserwacji. Większość wyrobów wełnianych nie nadaje się do prania w domowych warunkach i wymaga prania chemicznego. Wełna nie jest odporna na wysokie temperatury i pod ich wpływem może się kurczyć.

Poliester.

To włókno nie należy do rodziny włókien naturalnych, jest pochodzenia syntetycznego. Z uwagi na stosunkowo niskie koszty produkcji i właściwości, tkaniny poliestrowe są jednymi z bardziej popularnych na rynku. Nie chłoną wody, co oznacza, że dużo szybciej schną, są bardzo wytrzymałe, nie gniotą się, łatwo się prasują, można prać je w pralce, nie kurczą się po praniu, są odporne na pleśnie, grzyby, mole, nie uczulają. Z uwagi na to, że włókno nie chłonie wody, tkaniny poliestrowe są bardziej odporne na plamy. Póki co wymieniłam sporo zalet, a jakie są wady? Do nich na pewno trzeba zaliczyć niską przewiewność - ubrania z poliestru nie oddychają, przez co nie wchłaniają potu, w przypadku ubrań sportowych uznamy to za zaletę ale w przypadku letnich sukienek będzie to już wada. Jeśli mamy do czynienia z tanimi tkaninami poliestrowymi mogą być one średnio przyjemne w użytkowaniu - bywają szorstkie i mogą się elektryzować.

Znasz już cechy charakterystyczne poszczególnych przędz a co za tym idzie wiesz, w jakim zakresie różnią się od siebie a w jakim zakresie są do siebie podobne. Teraz odpowiedzmy sobie na podstawowe pytania, które często padają na naszych internetowych i stacjonarnych kursach szycia.

Co lepsze bawełna czy wiskoza?


Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od rodzaju wyrobu, który chcemy nosić. Bawełna jest świetnym włóknem do produkcji tkanin nadających się na: ubrania dla dzieci, pościel, artykuły wnętrzarskie domowe do kuchni, koszule. Wiskoza to włókno sztuczne, które imituje dobre właściwości włókien naturalnych, świetnie sprawdza się w wiosennych i letnich ubraniach, bluzkach koszulowych itp.

Co lepsze wełna czy bawełna?


Tutaj również dużo zależy od przeznaczenia. Wełna to idealny surowiec na płaszcze, marynarki, żakiety, swetry, odzież wierzchnią, oficjalną i elegancką, w tym głównie odzież męską.

Co lepsze bawełna czy wiskoza - który materiał do czego?

Jak widzisz, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co lepsze bawełna czy wiskoza, wełna czy bawełna, ponieważ każdy z tych materiałów ma swoje plusy i minusy. W zależności od tego, jakie przeznaczenie ma dane ubranie, jaki efekt chcemy uzyskać i w jakich okolicznościach chcemy je założyć, lepszym wyborem będzie przewaga bawełnianego, wiskozowego, wełnianego lub poliestrowego składu.

Poniżej zebrałam dla Ciebie najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości dotyczące włókien:

Poliester czy bawełna co lepsze do szycia ubrań i dlaczego?

Odpowiedź na pytanie: poliester czy bawełna co lepsze, również nie należy do najłatwiejszych i również nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od tego jakie jest przeznaczenie i zastosowanie danego ubrania.

Co cieplejsze bawełna czy poliester?

W tym zestawieniu sprawa jest jasna, jednoznaczna i co do zasady bezdyskusyjna. Włókna naturalne należą do cieplejszych jako, że posiadają właściwości grzewcze i termoizolacyjne.

Naturalne i sztuczne włókna są zdecydowanie lepsze jeśli chodzi o wykazywanie właściwości termogrzewczych. Poliester jako włókno syntetyczne, samo w sobie, nie posiada właściwości grzejących i jako taki, nie jest w stanie spełniać takiej roli. Dopiero użyty w odpowiedniej technologii, w połączeniu z innymi surowcami i materiałami, może być wykorzystywany np. w zimowej odzieży sportowej.

Czy cotton to to samo co bawełna?

Tak, cotton to angielskojęzyczna nazwa bawełny i oznacza dokładnie tę samą przędzę i ten sam surowiec, który kryje się pod polską nazwą bawełna.

Jak sprawdzić czy to bawełna?

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić czy to bawełna rzeczywiście istnieje w składzie danego ubrania, najlepiej wyciągnąć pojedynczą nitkę z zawiniętego podłożenia, położyć ją na talerzyku i po prostu podpalić. Bawełna spali się a nie stopi a przy tym w trakcie palenia pojawi się popiół.

Jak sprawdzić czy to wełna?

Wiesz już, jak sprawdzić czy to bawełna pojawia się w danym składzie. A po czym poznać, że w danym materiale występuje wełna? Również polecam w tym zakresie test palonej nitki. Wyciągnij pojedynczą nitkę z zapasu lub podwinięcia ubrania, połóż ją na talerzyku i podpal. Jeśli nitka spali się jednocześnie wydzielając zapach spalonych włosów, masz pewność, że ta nitka była nitką wełnianą lub posiadała wełnę w dużym procencie.

Jak sprawdzić czy to poliester?

W tym przypadku również najlepszy będzie test podpalenia. Wyciągnij pojedynczą nitkę z zapasu lub podwinięcia ubrania, połóż ją na talerzyku i podpal. Jeśli nitka stopi się w bardzo szybkim tempie, wydzielając przy tym sztuczny, plastikowy zapach, na pewno masz do czynienia z poliestrem.

Co lepsze wełna czy bawełna?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co lepsze wełna czy bawełna. Będąc po lekturze tego wpisu, wiesz już, że każdy z tych surowców ma swoje plusy i minusy i każdy z nich ma nieco innego zastosowanie. Będzie się również wiązać z innym sposobem konserwacji. Jeden i drugi surowiec jest dobry, zdrowy i odpowiedni dla skóry a jego użycie będzie wiązać się przede wszystkim z przeznaczeniem i okolicznościami użytkowania.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj