DARMOWA DOSTAWA OD 399ZŁ
Cześć! Witaj w naszym kolejnym wpisie poświęconym szyciu. W tym artykule podpowiadamy Ci, co powinnaś/powinieneś wiedzieć o szyciu satyny. Przydatne wskazówki zebrałyśmy w kilku akapitach, w których znajdziesz podpowiedzi dotyczące charakterystyki materiału - jak szyć satynę, jak ją prać, dekatyzować i co uszyć z satyny?
Obok splotu płóciennego i skośnego, splot satynowy jest jednym z trzech gównych splotów tekstylnych. Ten rodzaj splotu tworzy tkaninę która jest błyszcząca, miękka i elastyczna z pięknym drapowaniem. Tkanina satynowa charakteryzuje się miękką, błyszczącą powierzchnią z jednej strony i matową powierzchnią z drugiej strony. Jest to wynikiem techniki tkania atłasu i istnieje wiele odmian tego, co definiuje splot atłasu.
Wyróżniamy następujące rodzaje satyny:
Satyna bawełniana to rodzaj tkaniny, który łączy w sobie elegancję satyny z naturalnością bawełny. Produkowana jest z naturalnych włókien bawełny. Charakteryzuje się gładką powierzchnią, lekkim połyskiem i delikatnym dotykiem. Jest to materiał, który doskonale sprawdzi się w projektach, gdzie chcemy osiągnąć efekt subtelny, a jednocześnie trwały i komfortowy. Naturalne włókna pozwalają skórze oddychać i doskonale odprowadzają wilgoć, czyli mówiąc wprost – są bardzo przyjazne ludzkiemu ciału. Warto też wiedzieć, że naturalna satyna charakteryzuje się dużą odpornością na spieranie i przez długi czas zachowuje swój wspaniały pierwotny wygląd. Wykorzystuje się ją do produkcji odzieży, pościeli i bielizny. Satyna bawełniana wyróżnia się swoją niezwykłą gładkością, co czyni ją idealną do eleganckich projektów. To materiał, który świetnie sprawdza się zarówno w letnich, lekkich projektach, jak i w bardziej eleganckich i zimowych.
Podczas szycia satyny bawełnianej, warto wybrać igłę odpowiednią do delikatnych tkanin, aby uniknąć zaciągnięć i uszkodzeń. Do satyny bawełnianej możesz użyć igieł uniwersalnych o grubości 70. Do satyny jedwabnej świetnie sprawdzą się igły do tak zwanego microtexu, o grubości 60.Satyna syntetyczna lub sztuczna (np. wiskozowa, poliestrowa) - tutaj sprawdzą się igły uniwersalne o grubości 70 lub 80.
Szycie z delikatnej satyny wymaga również używania nici wysokiej jakości, najlepiej jedwabnych lub bawełniane, aby pasowały do charakteru materiału. Jeśli szyjesz z satyny poliestrowej lub wiskozowej, możesz użyć nici poliestrowych - tutaj szczególnie polecamy nici Gutermann lub Ariadna.
Tak jak każdy inny materiał satynę należy przed szyciem zdekatyzować. Tutaj waro pamiętać, że temperatura prania tego materiału powinna być zgodna z zaleceniami producenta. Temperatura prania: 30-40 stopni. Ewentualnie w celu dekatyzacji możesz materiał zanurzyć w misce z ciepłą wodą i płynem do płukania. Wirujemy na małych obrotach - około 400-500 wirowań. Prasujemy materiał na lewej stronie bez pary. CO ważne - żelazko musi być suche, odkamienione, aby uniknąć niepotrzebnych zacieków i plamek. Warto użyć nakładki przeciwpołyskowej, dzięki niej tkanina nam się nie wyświeci. Żelazko ustawiamy na dość niskiej temperaturze (pierwsza lub druga kropka) - musi być ciepłe, a nie gorące.
Jak szyć z satyny? Satynę jak najbardziej możemy podklejać flizeliną lub wkładem. Jak najlepiej ją kroić? Polecamy robić to przez papier - kroimy materiał razem z papierem, żeby uniknąć przesuwania. Do spięcia poszczególnych kawałków możesz użyć klipsów do materiału lub dobrej jakości, ostrych szpilek.
Do szycia satyny warto ustawić standardową gęstość ściegu - między 2 a 3 mm. Przed przystąpieniem do właściwego szycia, przetestuj ustawienia na kawałku materiału, aby uniknąć problemów z naciąganiem.
Jeśli zastanawiacie się, co uszyć z satyny, spieszymy z odpowiedzią i inspiracjami. Z racji dostępności kilku rodzajów tego materiału, znajduje on zastosowanie w wielu projektach. Spotkać możecie m.in.:
Szczególnie Waszej uwadze polecamy sukienki z satyny. Będzie to bardzo elegancka, często wieczorowa propozycja. Satyna dodaje projektom szyku, klasy. Zarówno sukienki maxi, jak i midi czy mini, z długim lub krótkim rękawem, to doskonała opcja dla każdej sylwetki. Poniżej przedstawiamy nasze projekty sukienek, które świetnie sprawdzą się uszyte właśnie z satyny:
Oprócz projektów sukienek satyna świetnie sprawdzi się w projektach takich, jak bluzki, koszule czy spódnice:
Jeśli uszyłaś/uszyłeś coś z satyny z naszego wykroju - będziemy ogromnie wdzięczni, jeśli zechcesz się z nami podzielić swoją twórczością! Jesteśmy dla CIebie dostępne pod mailem: [email protected] lub na FB: Ultramaszyna. Nie zapomnij oznaczyć nas w social mediach :) Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi szycie satyny nie będzie dla Ciebie takie straszne i spróbujesz swoich sił - satyna jest tego warta :)
©UltraMaszyna 2011 - 2024.Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Draft Interactive