Najtańsza maszyna do szycia

Zobacz nasze porównanie maszyn Juno E1015 by Janome oraz Minerva 141D

Czy "atrakcyjna cenowo" równa się "dobra"? Jaką maszynę do szycia kupić, jeśli mamy do dyspozycji ograniczony budżet lub cały czas nie jesteśmy pewni, czy chcemy inwestować w ten sprzęt większą kwotę? Przed zakupem koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Przedstawimy Ci w nim modele, mieszczące się w budżecie do około 500 zł: Brother X17S oraz Redstar R09sMinerva Next 141d.

 

Bardzo często mówi się, że „tani” nie idzie w parze z „dobry” i rzeczywiście, zazwyczaj ciężko z tym dyskutować. Szczególnie, jeśli mówimy o produktach marketowych, które w pierwszym momencie zachęcają do zakupu atrakcyjnymi promocjami, a w trakcie użytkowania niestety dość często odmawiają posłuszeństwa i w konsekwencji odwiedzają serwis. W przypadku takiego scenariusza po czasie okazuje się, że zdecydowanie lepiej było ponieść większy wydatek, a w tej cenie otrzymać gratis “święty spokój”. Nie zdziwię chyba nikogo, jeśli napiszę, że z marketowymi maszynami do szycia nierzadko bywa podobnie (ale nie można też powiedzieć, że zawsze).

 

Na miarę budżetu

Czy można kupić dobrą, niezawodną i solidną maszynę do szycia w przedziale cenowym 200-300 zł ? Tym razem odpowiemy krótko, jednoznacznie i bez niuansów (co jest szalenie rzadkie w naszych postach:-)) ale naprawdę: Nie, nie da się.

Podejmując się rygorystycznej selekcji najlepszych maszyn do szycia i biorąc pod uwagę jedynie dobre wykonanie, funkcje, okres i jakość gwarancji, opinie użytkowników o urządzeniu oraz o ich awaryjności, wybór staje się bardzo ograniczony, ale co za tym idzie, mniej skomplikowany.

Na które maszyny z przedziału za około 500 zł warto zwrócić uwagę i finalnie, którą zakupić?

Minerva Next 141d

Propozycją, która mieści się w budżecie, jest Minerva 141, sygnowana przez austriacką markę, kojarzoną dotychczas głównie z maszynami przemysłowymi. Ten producent ma bardzo ugruntowaną pozycję u naszych zachodnich sąsiadów, a co istotniejsze, pracujemy na tych maszynach na warsztatach i wykorzystujemy je do szycia zarówno cienkich, jak i grubych materiałów oraz elastycznych dzianin.

Czym będzie wyróżniać się ten model?

Wyjątkową funkcją w tej maszynie do szycia jest płynna regulacja docisku stopki. Sprawdza się szczególnie przy szyciu delikatnych i elastycznych materiałów. Ten parametr jest bardzo rzadko spotykany w maszynach w tym przedziale cenowym.

 

Dodatkowo maszyna posiada 14 ściegów, w tym ścieg prosty (stebnowy), ścieg elastyczny, zygzak, tzw. ścieg overlockowy, ściegi ozdobne oraz półautomatyczne obszywanie dziurki (jeden wzór). Programy ściegowe, które są wbudowane, mają z góry zaprogramowane gęstości i szerokości, w które nie jesteś w stanie zaingerować. Jeśli zainteresował Cię ten model ale zależy Ci na regulacji szerokości i gęstości ściegów (lub jednego z tych parametrów) zapoznaj się z innymi maszynami z serii Next - Minerva Next 232 oraz Minerva Next 363

Porównanie tej serii znajdziecie również na naszym kanale na YouTube: 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe funkcje i cechy

  • moc silnika i informacje o producencie znajdziesz na tabliczce znamionowej z tyłu obudowy maszyny - Minerva 141d ma silnik o mocy aż 70W!
  • rodzaj chwytacza: wahadłowy

    Zwyczajowo mówi się, że chwytacz wahadłowy jest rozwiązaniem przestarzałym i zdecydowanie lepiej postawić na wersję z chwytaczem rotacyjnym. W tym miejscu warto jednak zwrócić uwagę na to, że starsze rozwiązanie, mimo, że zdecydowanie głośniejsze, jest nieco bardziej wytrzymałe (ale zaznaczę, że jest to porównanie odnoszące się do bardzo długich lat użytkowania).

    Ogromnym plusem chwytacza wahadłowego jest możliwość wyjęcia praktycznie wszystkich podzespołów, które go budują. Dzięki temu bez problemu bardzo dokładnie wyczyścimy nasz sprzęt.

  • możliwość szycia wstecz oraz wolne ramię;
  • możliwość szycia podwójną igłą:

  • system mocowania stopek MATIC:
  • transport 6-stopniowy
  • ponadto z boku obudowy znajdziesz nożyk do przycinania nici:

  • zamykany schowek na akcesoria:

W zestawie znajduje się stopka uniwersalna, do półautomatycznego obszywania dziurki, stopka do wszywania zamków, do przyszywania guzików, olejarka, szpulki, igły, kable, pedał nożny, instrukcja obsługi w języku polskim itp.

 

Podsumowanie dla Minerva Next 141 d

Na plus:

  • w miarę cicha praca,
  • regulowany docisk stopki,
  • długa gwarancja (3 lata),
  • wytrzymały chwytacz wahadłowy,
  • dobre wykonanie

Na minus:

  • brak nawlekacza igły,
  • brak regulacji szerokości i gęstości ściegu (to pojawia się w wyższych modelach)

 

Redstar R09s

maszyna-do-szycia-dla-poczatkujacych-redstar

Redstar R09s to propozycja zbliżona do Minervy 141. Posiada podstawowe, ale i niezbędne programy ściegowe, w tym ścieg prosty, zygzak i ozdobny. Mamy do dyspozycji tradycyjny chwytacz wahadłowy - maszyna pracuje więc przyzwoicie, ale nie jest najcichsza.

Czym będzie wyróżniać się ten model?

W podstawowym zestawie ściegów regulować możemy ich gęstość oraz szerokośc zyg-zaka.

Jak w poprzednim modelu - pracujemy na LEDowym oświetleniu. Maszyna wyposażona jest we wszystkie podstawowe udogodnienia, jakich potrzebujemy podczas pracy - wolne ramię, zewnętrzny obcinacz nitki, półautomatyczne obszywanie dziurki, czy zatrzaskowy system mocowania stopek Matic (co istotne: do tego modelu, podobnie jak do Minervy 141 możesz używać zamienników markowych stopek i szpulek - są kompatybilne, nie uszkodzą Twojej maszyny).

W zestawie z maszyną znajdziesz stopkę uniwersalną, stopkę do zamków, stopkę do obszywania dziurek, stopkę do przyszywania guzików, prujkę/szczoteczkę do czyszczenia chwytacza, prowadnik do pikowania, zapasowe igły, krążki trzymające szpulkę nici, zapasowe szpulki, L-śrubokręt, pionowy trzpień do szycia podwójną igłą, płytkę do cerowania i pojemnik na olej.

Brother X17S

Kolejnym modelem, który przetestowaliśmy w naszej pracowni jest propozycja dobrze znanej marki Brother. Model X17S, to maszyna dla dorosłych i dla dzieci, której głównym wyróżnikiem będzie intuicyjność obsługi i w porównaniu z Minervą - naprawdę cicha praca. Brother spokojnie poradzi sobie z przeróżnymi zadaniami krawieckimi - od przeróbek i poprawek, po ambitniejsze projekty, odzież, materiały cienkie, lejące, czy elastyczne. Nie jest to model dedykowany do pracy ze stricte grubymi materiałami. Raz na jakiś czas bez problemu podwiniesz na niej jeansowe spodnie, ale jeśli przymierzasz się do szycia np. akcesoriów, takich jak torebki, nerki, etc., musisz wiedzieć, że nie będzie to najlepszy model 

  • Model X17S wyposażony jest w 17 ściegów: 6 rodzajów stębnówek i 4 zygzaki o różnych parametrach długości i szerokości ściegu, 6 ściegów ozdobnych i 1 typ dziurki.
    ZDJĘCIE
  • chwytacz rotacyjny, będący bardziej komfortowym rozwiązaniem. Kiedy warto postawić na chwytacz rotacyjny? Wtedy, kiedy bardzo zależy nam na cichej pracy. Nie bez znaczenia jest tu również wygoda użytkowania - chwytacz wahadłowy jest na pewno nieco bardziej skomplikowany w obsłudze, ale pocieszymy Was - jedynie na początku. Rotacja natomiast ma tę przewagę, że na kazdym etapie szycia widzimy, ile nitki pozostało nam w bębenku.
  • półautomatyczne obszywanie dziurek, wolne ramię, możliwość szycia wstecz, wbudowany manualny obcinacz nitek, dokładnie jak w Minervie 141D
  • oświetlenie LED - dające o wiele lepszy efekt niż żółte światło standardowej żarówki bagnetowej
  • transport: 6-stopniowy
  • moc silnika: 50W
  • w zestawie z maszyną znajdziesz: stopkę uniwersalną, stopkę do obszywania dziurek, stopkę do zamków błyskawicznych, stopkę do przyszywania guzików, 4 szpulki, zestaw igieł, igłę podwójną, śrubokręt, płytkę do cerowania, dodatkowy trzpień szpulki, pokrowiec tekstylny, rozrusznik nożny, 
    instrukcję obsługi oraz film instruktażowy na DVD

Podsumowanie

Maszyna do szycia Minerva 141d oraz model Redstar R09s w porównaniu do Brother X17S pracują zdecydowanie głośniej, z racji zastosowanego w nich chwytacza wahadłowego. Jeśli szukasz prostej maszyny do przeróbek domowych przeróbek, szyjesz raz na jakiś czas i pracujesz z lekkimi i średnimi tkaninami - Brother X17S lub Redstar R09s będą dla Ciebie najlepszą i najbardziej intuicyjną w obsłudze propozycją. Jesli zdarza Ci się szyć najróżniejsze materiały, również grubsze, postaw na Minervę 141. Może okazać się również, że regulacja docisku stopki w Minervie będzie dla Ciebie czymś przydatnym, wówczas warto postawić na ten model. Maszyny mają bardzo podobne funkcje, są z całą pewnością solidne, mają metalowe podzespoły i dzięki temu posłużą Ci latami. Na tych modelach z powodzeniem wykonasz nie tylko poprawki i przeróbki, ale samodzielnie uszyjesz większą część garderoby.

Z ich pomocą spokojnie uszyjesz:

  • wymarzoną sukienkę,
  • dopasowaną spódnicę,
  • najbardziej oryginalny płaszcz,
  • t-shirt, bluzkę, spodnie, koszulę,
  • czapkę oraz komin.

Podejmując decyzję należy odpowiedzieć na dwa pytania:

  1. Czy zależy mi na szyciu grubych materiałów?
  2. Czy głośność pracy ma dla mnie znaczenie?

Maszynę do szycia Minerva 141d rekomendujemy osobom, które szukają taniej, wytrzymałej i solidnej maszyny do szycia grubych i wymagających materiałów, zważywszy na dobre podzespoły.

Brother X17S jest lepszym wyborem w przypadku, gdy potrzebujesz cichej maszyny, która nie obudzi śpiącego w pokoju obok dziecka, a szycie na niej będzie przyjemnością.

Redstar R09s będzie zaś idealnym wyborem, jeśli potrzebujesz dobrej, kompaktowej maszyny, na której wykonasz raz na jakiś czas podstawowe czynności krawieckie i nie zależy Ci na tym, aby maszyna pracowała ultracicho, ale liczy się dla Ciebie kwestia wsparcia po zakupie - ten model jako jedyny posiada aż 5-letnią gwarancję.

Jeśli zastanawiasz się, czego możesz potrzebować na początek szycia poza samą maszyną, przeczytaj ten artykuł lub skorzystaj z gotowej listy "polecane produkty" :) 

UWAGA
Wszystkie ceny maszyn zawarte w tym artykule są aktualne na dzień 19.07.2021 i w przyszłości mogą ulec zmianie. Tym samym ceny te nie stanowią oferty w myśl przepisów art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego. Aktualne ceny znajdziesz zawsze w naszym sklepie internetowym.

Komentarze

Witam, czy orientujecie sie jak wypadlby w tym zestawieniu ŁUCZNIK Polonia 2018? Juz prawie mialam kupic wspomniana maszyne, ale czytam Wasze zestawienia i sie waham.
 
Cześć Aniu,
nie mamy w sprzedaży maszyn marki Łucznik, nie wypowiadamy się na ich temat.
 
Witam jak do Brother BQ17 ma się TEXI FOX 25 ?
 
Dziękuję serdecznie za pomoc :) Pozdrawiam
 
Brother ma nieco mniej ściegów niż Texi, ale jest cichsza. Texi to fajny wybór dla początkujących lub dzieci ze względu na mniejszą prędkość pracy, osłonkę na igłę w zestawie i prostą obsługę.
 
Witam. Ciekawy opis, zwłaszcza fakt, że 60 W jest większe niż 70 W. Wg jakiej matematyki?
 
Witamy również :)
Od 2019 r. Janome produkuje maszyny o pomniejszonej mocy w stosunku do modeli z poprzednich lat. Staraliśmy się zmienić tę informację we wszystkich naszych publikacjach, co jak widać w niektórych miejscach nam umknęło, za co oczywiście przepraszamy!
 
Dzień dobry, Dorina nie jest już niestety dostępna w Państwa sklepie. To miała być moja pierwsza maszyna, zależy mi na w miarę cichej pracy i planuję szyć głownie spódnice, sukienki i bluzki, ewentualnie lekkie kurtki lub płaszcze (np. bomberka). Czy w takim razie w budżecie do 600 zł powinnam wybrać wyżej opisaną Juno, czy może są Państwo w stanie polecić mi cichszy model?
 
Niestety w tym budżecie trudno będzie znaleźć jakiś zdecydowanie cichszy model. Alternatywnie można jeszcze rozważyć Minerva 232 https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/produkt/maszyna-do-szycia-minerva-next-232d - ma regulowany docisk stopki
 
Dobra, teraz ja mam pytanie ???? jestem początkująca i mam w domu maszynę Silver Crest z Lidla, szyc szyje ale szału nie ma. Bardzo często zrywa górna nitkę itd. jestem trochę zła na siebie że jednak nie dołożyłam do droższej maszyny. I teraz, czy jak kupie Elne Jeans za ok 1500zl to poczuje realna różnice? Bo mi teraz się wydaje że wszystkie maszyny tak samo szyją ???? chciałabym teraz uszyć np śpiworek do wózka dla dziecka i mam obawy czy przeszyje materiał wodoodporny, wypełnienie, zamek i minky na raz. Kiedyś w przyszłości chce uszyć sobie torebkę z ecoskory i skóry. Czy jest sens teraz zmieniać maszynę czy jeszcze próbować na tym lidlaku? Jakie ma Pani zdanie o tej maszynie z Lidla? Czasami mi się wydaje że ja jej nie umiem dobrze wyregulować. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam i
 
Maszyny "z Lidla" są tanimi urządzeniami do typowych prac domowych i sporadycznego użytku. Jednak, jeśli chce Pani uszyć kilka warstw grubego/trudnego materiału, to ja polecam albo Brother HF37: https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/produkt/maszyna-do-szycia-brother-hf37
lub też Janome 423s: https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/produkt/maszyna-do-szycia-janome-423s
Są to bardzo wytrzymałe modele, które świetnie pracują z każdym materiałem.
 
Witam chciałam kupić owerloka zaczynam dopiero przygode z szyciem zwykłą maszyne mam czy owerlok Singer 14sh754 jest dobra czy lepiej dopłacić i kupić lepszą maszyne do szycia dodam że ten owerlok ma 2 lata i jest do kupienia za 400 zł
 
Overlock to dość specyficzne urządzenie, które jest bardzo delikatne, a jego trwałość zależy od sposobu korzystania poprzedniego właściciela. Dlatego też, niestety łatwo trafić na używane i tanie modele, które są już po gwarancji i są mocno wyeksploatowane. W związku z tym, ja sugeruję zakup nowego urządzenia, co do którego będzie miała Pani pewność, że nie jest wyeksploatowany. Warto zerknąć na:
https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/produkt/overlock-toyota-slr4d
 
Witam, bardzo dziękuję za artykuł - akurat szukam maszyny w prezencie dla żony - coś na początek, z budżetem w okolicach 500-500 zł (ten artykuł wyleczył mnie z marketowego Łucznika). Zapewne od maja się nic nie zmieniło,ale czy są jeszcze jakieś alternatywy dla podanych powyżej maszyn? Osobiście posiłkując się artykułem odnośnie maszyn do 700 zł,bliżej mi do Brother BQ17,który jest niewiele droższy,a na pewno jest cichszy (a na kulturze pracy bardzo nam zależy)
 
Myślę, że tak. Jest łatwy w obsłudze i pracuje naprawdę cicho :)
 
Niestety, budżet to 500-550 zł (widzę,że zrobiłem błąd w pierwszym poście) i w tych granicach szukam sprzętu - BQ17 to najlepsze wyjście w takim budżecie?
 
Witamy również. Do 700 zł świetną propozycją jest Juki 27z oraz Elna 220eX, która posiada oprócz regulowania szerokości i długości, regulowany docisk stopki, który ułatwia szycie materiałów elastycznych i trudnych:
https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/produkt/maszyna-do-szycia-elna-220-explore
Jeśli może sobie Pan pozwolić na zwiększony budżet, wtedy zdecydowanie polecam powyższe modele.
 
Komentuj