Jak uszyć prostą spódnicę z koła? Praktyczny poradnik.

Cześć! Witaj w naszym kolejnym wpisie poświęconym szyciu. W tym artykule podpowiadamy Ci, jak uszyć spódnicę z koła. Przydatne wskazówki zebrałyśmy w kilku akapitach, w których znajdziesz podpowiedzi dotyczące samodzielnego zrobienia wykroju na swoje wymiary i poszczególnych etapów szycia takiej spódnicy.

Spódnica z koła lub półkola świetnie prezentuje się zarówno z trampkami, jak i obcasami. To ponadczasowy element garderoby, który powinien znaleźć miejsce w każdej szafie. Pięknie podkreśla sylwetkę, ale też ukrywa niektóre mankamenty. W zależności od użytego materiału - to propozycja na każdą porę roku. Uszycie takiej spódnicy jest proste - nie potrzebujesz nawet wykroju. 

W tym artykule krok po kroku pokażemy Ci, jak taką spódnicę wykonać.

Jak zrobić wykrój na spódnicę z koła?

Na samym początku mierzymy obwód swoich bioder. Potrzebujemy dwóch długości: r i R, za pomocą których będziemy wycinać koło z materiału na naszą spódnicę:

R to długość spódnicy (do tego odcinka musimy dodać 2 cm na podłożenie oraz 1 cm w talii na doszycie paska)

r - liczymy na podstawie wzoru

wzór na obliczenie spódnicy z koła

Przykładowo - jeśli Twój obwód w biodrach (potrzebujemy bioder, żeby swobodnie założyć halkę) wynosi 60 cm, działamy wg poniższego wzoru (A)

wynik zaokrąglamy do góry, żeby mieć zapas przy wykroju (B)

obliczanie wielkości koła w spódnicy

Potrzebujemy kwadratowego kawałka materiału, który składamy na pół i jeszcze raz na pół wg poniższego schematu:

wycinanie spódnicy z koła, składanie materiału

Możemy się zabrać do rysowania na materiale naszego wykroju. Ważne jest, by pamiętać o tym, że długość spódnicy to R i zaznaczamy ją nie od wierzchołka złożenia, a zgodnie z poniższym schematem:

schemat złożenia materiału do spódnicy z koła

Kiedy już mamy zaznaczone na materiale wszystkie długości, zabieramy się do wykreślenia koła. Przyda nam się w tym celu ołówek i sznurek, żeby precyzyjnie odmierzyć długość spódnicy. Do ołówka przywiązujemy sznurek, przykładamy go do zaznaczonej długości na tkaninie, a drugi koniec naciągamy i przytrzymujemy palcem w rogu materiału. Rysujemy dół oraz górę spódnicy. 

rysowanie półkola do wycięcia spódnicy

Narysowany wykrój wycinamy i mamy gotową formę na spódnicę.

Jak wykroić pasek do spódnicy z koła?

Pasek do spódnicy z koła to nic innego jak tunel, do którego wciągniemy gumkę. Aby przygotować taki pasek do spódnicy z koła na swój wymiar, potrzebujemy obwodu naszych bioder. Ten wymiar to długość paska. Musimy dodać do niego również zapasy na szew: po 1cm na długich i krótkich bokach paska. Szerokość paska to około 8cm. Pasek możesz zrobić zarówno z docelowego jak i innego pasującego materiału. 

Jak przyszyć paskek do spódnicy z koła?

Szycie spódnicy z koła rozpoczynamy od zszycia paska. Najpierw zszywamy prawą stroną do prawej krótki bok paska z pominięciem otworu na wciągnięcie gumy. To znaczy: od brzegu krawędzi zszywamy pasek na 1 cm, następnie pozostawiamy niezszyty fragment na około 1,5 cm (to jest otwór na wciągniecie gumy), a potem kontynuujemy zszywanie do końca. Zapasy rozprasowujemy na boki i składamy pasek lewą stroną do lewej. Następnie zszywamy pasek w odległości 0,5 cm od brzegu po całym okręgu. Tak przygotowany pasek przyszywamy do spódnicy, prawą stroną do prawej. Jeśli szyjesz z innego materiału niż tiul - obrzuć brzegi paska na overlocku lub ściegiem zygzak na maszynie. Uwaga: prawa strona paska to ta, która nie ma pozostawionego otworu.

Guma przy tym wymiarze paska powinna mieć około 2,5-2,8 cm. Wciągamy gumę do środka za pomocą agrafki, zszywamy ją i voila - Twoja spódnica jest gotowa :) 

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wpisowi uszycie spódnicy z koła będzie dla Ciebie teraz proste. Jeśli uszyłaś/uszyłeś z nami spódnicę z koła - pochwal się i wyślij nam koniecznie zdjęcia na email: [email protected] lub oznacz nas w social mediach, wpisując: @ultramaszyna. 

Ten tutorial to prosta wersja spódnicy z koła. Jeśli potrzebujesz bardziej rozbudowanej instrukcji, w której m/in. dowiesz się, jak wszyć zamek, zachęcamy do obserwowania naszego youtube, na którym Pani Jola pokaże Ci, jak to zrobić

Komentarze

Dzień dobry, a jak zrobić taką spódniczkę z dwiema lub trzema krótszymi falbanami?
 
hej, ciężko odpowiedzieć na takie pytanie w kilku zdaniach. Zapraszamy do nas na kurs. Pokażemy co i jak :)
 
Komentuj