DARMOWA DOSTAWA OD 399ZŁ
Jak i co ćwiczyć, żeby szybko dojść do perfekcji? Wykonywanie jakich zadań ma sens i co przyda się później w szyciu gotowych wyrobów? Chcesz zacząć naukę szycia i zadajesz sobie te pytania? Spieszymy z pomocą z zestawem podpowiedzi i sugestiami, jakie ćwiczenia warto wykonywać :)
Jeśli nie masz możliwości lub pewności, że warto pójść na kurs krawiecki lub skorzystać ze szkolenia online ten krótki wpis podpowie Ci, co ćwiczyć samodzielnie w domu.
Zanim zaczniemy przygotuj:
Przygotowane? Bardzo dobrze! :)
Jeśli w trakcie szycia nadal zdarzają Ci się problemy, zrywa Ci nitkę bądź porywa ją do góry, a może ścieg nie wygląda prawidłowo, najwyższy czas na zapoznanie się z najczęściej popełnianymi błędami. Zanim przejdziesz do dalszej części tego wpisu, przeczytaj proszę ten artykuł.
Może wyda Ci się to dziwne, ale zacznij od kartki papieru i nawet nie nawlekaj maszyny. Staraj się szyć tak, żeby igła trafiała w linie, przeszyj kilka linii równoległych, następnie kilka linii prostopadłych, tak, żeby przeszyć kilka kratek. Następnie wyjmij kartkę spod maszyny i sprawdź pod światło czy udało Ci się szyć po liniach.
Później możesz spróbować szyć po kartce z nawleczoną maszyną, możesz postarać się wykonać dowolne przeszycie po liniach, np.:
Takie ćwiczenie również pomoże Ci w nabraniu wprawy:-)
Nawlecz maszynę, wytnij z tkaniny kwadrat lub prostokąt, teraz spróbuj wykonać kratkę na materiale. Najpierw przeszyj kilka linii równoległych, potem kilka prostopadłych. Krawędź materiału i stopka mają być Twoim prowadnikiem. Zwróć uwagę, że stopka jest ułożona w taki sposób, że bok płozy jest równoległy do poprzednio wykonanego ściegu.
Po wykonaniu linii równoległych i prostopadłych spróbuj poprowadzić linię pod skosem. Jeśli udało Ci się poprawie wykonać kratkę, linia skośna powinna stanowić przekątne kwadratów.
Kratka opanowana? Bardzo mnie to cieszy:-) Idziemy zatem w kierunku fal, kątów ostrych i prostych. Weź kolejny kawałek i narysuj kredką lub cienkim mazakiem linie faliste, okręgi, zygzak i kąty proste, staraj się szyć po śladzie:
Weź kolejny kawałek tkaniny; nie musi to być idealnie równy kwadrat, ponieważ teraz będziemy ćwiczyć mocowanie ściegu (zabezpieczenie przed pruciem).
Każda maszyna ma funkcję szycia wstecz (w maszynach mechanicznych trzeba będzie przytrzymać dźwignię szycia wstecz, w maszynach elektronicznych będzie do tego służył przycisk). Wykonuj ściegi proste, na początku i na końcu każdego ściegu próbuj robić ryglowanie (mocowanie, szycie przód-tył).
Prawidłowe ryglowanie
Zaczynam szyć w materiale, robię około 2-3 skoki do przodu, następnie wciskam przycisk szycia wstecz, szyję po śladzie około 2-3 skoki, puszczam przycisk i szyję dalej określony odcinek. Kiedy dojadę do końca zatrzymuję się, wciskam przycisk szycia wstecz i po śladzie szyję około 2-3 skoki. Jasne, czy wrzucać video :)??
Zaprzyjaźnij się ze swoją maszyną po przećwiczeniu szycia ściegiem prostym; teraz ustawiaj po kolei pozostałe ściegi, zmieniaj ich parametry - zmieniaj gęstość i szerokość. Obserwuj co dzieje się z materiałem i jak zachowują się poszczególne programy ściegowe w zależności od konkretnych ustawień.
No dobrze… Czy czujesz się już jak Lewis Hamilton w swoim bolidzie F1? Mam nadzieję, że tak :-) Podnosimy zatem poprzeczkę wyżej!
Czas na Twój pierwszy, prosty projekt krawiecki - woreczek z tunelem.
Wytnij prostokąt dowolnej wielkości, może być np. szeroki na 30 cm, długi na 45 cm.
Ustaw na maszynie ścieg zygzak, spróbuj obrzucić krawędzie (pierwsze próbki ściegu zawsze wykonuj na ścinku tkaniny). Jeśli na tym ściegu maszyna zawija Ci materiał spróbuj ustawić trójskok. Następnie obrzuć prostokąt dookoła.
Złóż prostokąt wzdłuż na pół i zszyj boki, ale uwaga nie całe! Zszywając boki musimy uwzględnić otwór na tunel - średnica ok 1,5 cm.
Teraz czas na zszycie tunelu; wywiń wartość tunelu (2,5 cm) tak, żeby materiał stykał się lewą stroną do lewej.
Przyszyj tunel - żeby było Ci wygodniej odsłoń wolne ramię w maszynie.
Teraz weź agrafkę i wciągnij do tunelu sznurek lub tasiemkę :-)
Voila!
W ten sposób powstał woreczek z najprostszym tunelem z wejściem na tasiemkę po jednej stronie.
A co jeśli chcemy mieć na górze woreczka kryzę? Należy wywinąć do wewnątrz większą wartość obłożenia.
Zwróć uwagę, że tutaj tunel nie jest przy samej górnej krawędzi. Został zaszyty głębiej, dwoma ściegami prostymi. Dzięki temu na górze tworzy się efekt falbanki.
A co jeśli chcemy mieć woreczek, który ma wlot na sznurek/tasiemkę z obydwu stron? Tutaj wykonałam tutorial przy użyciu dwóch innych kawałków materiału żebyście zobaczyli jak można się tym pobawić i zmienić efekt.
Zapraszam Cię do nauki online pod moim okiem:
W wolnej chwili sprawdź też nasz video tutorial na prostą torbę: