Fenomen marki Łucznik - recenzja maszyn do szycia

Maszyny do szycia Łucznik - recenzja

Witaj we wpisie poświęconym maszynom do szycia marki Łucznik. Zanim przejdziemy do omawiania wybranych modeli maszyn do szycia Łucznik, najpierw chciałabym w skróconej formule przybliżyć Ci charakterystykę tej marki. Jeśli zapytamy nasze babcie, dziadków, mamy czy wujków o to, jakie znają firmy, które produkują maszyny do szycia, z największym prawdopodobieństwem usłyszymy odpowiedź: “Singer” lub “Łucznik”. Biorąc pod uwagę historię, lata doświadczeń oraz obecność na rynku obydwu tych marek, nie są to odpowiedzi zaskakujące, zwłaszcza w kontekście maszyn do szycia marki Łucznik. Ta jest bowiem obecna na polskim rynku od 1948 roku. Zakłady znajdujące się w Radomiu, które rozpoczęły wytwarzanie maszyn do szycia pod marką Łucznik, w pierwszej kolejności uruchomiły produkcję maszyn przemysłowych, następnie do produkcji trafiły maszyny domowe. Z tego wycinka historii wynika powszechna świadomość, że maszyny marki Łucznik są polską własnością i są produkowane w Polsce. Jeśli chodzi o właściciela marki (właściciela znaku towarowego Łucznik) jest to oczywiście jak najbardziej prawda -maszyna do szycia Łucznik jest polskim znakiem towarowym, natomiast jeśli chodzi o kwestie związane z produkcją, to ta, w latach 2000 została przeniesiona do Azji, do takich krajów jak Chiny, Wietnam i Tajwan. Przeniesienie produkcji do krajów azjatyckich wiązało się z wprowadzeniem zmian do konstrukcji produkowanych modeli. Przede wszystkim dotyczy to rodzaju używanych podzespołów, rzutujących na wagę całkowitą gotowej maszyny. Jeśli szukasz zatem maszyny do szycia marki Łucznik, która będzie w 100 proc. metalowa, musisz rozglądać się za modelami używanymi, wyprodukowanymi jeszcze za czasów istnienia zakładów produkcyjnych w Radomiu. Przykładowe modele, które pochodzą z tamtych lat, są dostępne na rynku wtórnym i są całkowicie metalowe, to na przykład: Łucznik 466 i Łucznik 451. Obydwa te modele, o ile były traktowane zgodnie z przeznaczeniem i były przechowywane we właściwy sposób, przeżyją z nami wszystkie lata szycia. Ich minusy? Z całą pewnością waga - ok.20 kg oraz głośność pracy - dźwięk w trakcie najszybszego tempa pracy przypomina pracę traktora :) 

Czy dzisiaj jest możliwe wyprodukowanie maszyn o takiej samej trwałości, w 100 proc. na metalowych częściach, o takiej wadze i wytrzymałości? Myślę, że wszyscy znamy doskonale odpowiedź. Jest ona złożona - o ile wyprodukowanie takiej maszyny w teorii jest oczywiście możliwe, o tyle jej transport i powiązane z tym koszty, nie pozwalałyby na wprowadzenie takiej maszyny na rynek w rozsądnym przedziale cenowym.

Maszyny do szycia - recenzja marki Łucznik, czyli jaki współczesny model kupić?

Czy aktualnie dostępne maszyny do szycia Łucznik są równie dobre jak te produkowane przed laty? Wydaje mi się, że najrozsądniejszą odpowiedzią będzie: “Nie da się ich w ogóle porównać”. A chodzi mi tu przede wszystkim o to, że stare modele maszyn do szycia Łucznika były produkowane na zupełnie innych podzespołach, niektóre z nich (te w pełni metalowe) są odporne praktycznie na wszystkie możliwe uszkodzenia mechaniczne, ponadto są bardzo proste i podstawowe jeśli chodzi o zakres funkcji i zakres ściegów (niektóre miały do dyspozycji tylko ścieg prosty i zygzak). W konsekwencji były bardzo ciężkie, o czym już wspominałam i w zasadzie nie miało co się w nich zepsuć. Współczesne maszyny do szycia są produkowane na lżejszych podzespołach i dotyczy to praktycznie każdej marki maszyn do szycia oraz mają wbudowane zdecydowanie więcej funkcji i udogodnień, dzięki czemu są dużo bardziej wszechstronne i uniwersalne. Niektóre z nich, zwłaszcza modele elektroniczne i komputerowe, posiadają dużo udogodnień, które sprawiają, że osoby początkujące są w stanie szybciej opanować sprzęt i nauczyć się szyć. Trzeba jednak w tym miejscu podkreślić, że w zależności od tego, z jaką marką maszyn do szycia będziemy mieć do czynienia, proces produkcji w Azji, użyte podzespoły, sposób wykończenia produktu, finalna kontrola jakości oraz długość gwarancji, będą różne. Co mam na myśli? Dzisiaj praktycznie nie ma wśród maszyn do szycia takich, które byłyby produkowane od początku do końca w innych krajach niż kraje azjatyckie. Trzeba jednak mieć na względzie, że w zależności od marki, a co za tym idzie długości tradycji (i doświadczenia) w produkcji maszyn domowych na rynkach azjatyckich, używanych podzespołów i zespołu kontrolującego jakość, modele będą zróżnicowane pod kątem jakości i wytrzymałości. W niektórych przypadkach ta różnica będzie znacząca i bardzo mocno odczuwalna, zwłaszcza dla osób, które mają bardzo dużą styczność z szyciem i maszynami - mechaników, krawcowych, sprzedawców pracujących w specjalistycznych sklepach z maszynami do szycia.

W sieci możesz znaleźć bardzo dużo opinii na temat różnych modeli maszyn do szycia marki Łucznik, które są dostępne zarówno w sklepach niespecjalistycznych (markety) jak i specjalistycznych (takich jak ultraMaszyna). Większość modeli marki Łucznik to modele mechaniczne z niskiej lub średniej półki cenowej. Wśród nich znajdziesz modele, które są w stanie pracować w miarę intensywnie, sprostają zarówno łatwym jak i trudniejszym wyzwaniom krawieckim oraz takie modele, które będą sprawdzać się raczej w przypadku sporadycznego szycia i z uwagi na swoją konstrukcję na pewno nie polecamy im osobą, które chcą szyć dla siebie różnorodne projekty, stosunkowo często.

Z modeli dostępnych na rynku wybraliśmy kilka, które przetestowaliśmy na różnorodnych rodzajach materiałów i możemy rekomendować je wszystkim osobom początkującym lub tym, które potrzebują maszynę do prostych przeróbek krawieckich i prac domowych oraz modele, które sprawdzą się w przypadku osób szyjących bardziej intensywnie. Polecane modele znajdziesz w akapicie na samym końcu wpisu.

 

Maszyna do szycia Łucznik - jak założyć nić?

 

 

Nawlekanie starego typu maszyny do szycia Łucznik jest zupełnie inne niż nawlekanie nowoczesnego modelu. Stare maszyny do szycia Łucznik (i niektóre nowe) posiadają wbudowany metalowy chwytacz wahadłowy. Żeby nawlec nitkę dolną najpierw należy wyjąć z chwytacza metalowy bębenek, z niego wyjąć metalową (w przypadku nowych modeli plastikową) szpuleczkę i umieścić ją na przodzie maszyny (w prawym górnym rogu przedniej części). W przypadku nowych modeli bolec do nawijania znajduje się na samej górze maszyny po prawej stronie. Jeśli chodzi o przeprowadzenie nitki górnej (do igły) to, co jest najistotniejsze to zaczepienie nitki (lub jej przeciągnięcie) przez wszystkie haczyki, talerzyki naprężacza itd. Jeśli nitka nie przejdzie przez któryś z punktów nawleczenia, maszyna nie będzie prawidłowo wiązać ściegu.

 

Jak ustawić maszynę do szycia Łucznik?

 

Pamiętaj o kluczowych zasadach:


1. Prawidłowe nawleczenie

2. Nitka dobrze nawinięta na szpulkę

 

3. Parametry ściegu4. Naprężenie nitki górnej5. Naprężenie nitki dolnej

Można je regulować za pomoca widocznej na zdjęciu śrubki.Maszyna do szycia Łucznik - jaką kupić?

Po wykonaniu testów i próbnych przeszyć wybraliśmy najlepsze modele marki Łucznik.

Dla dzieci:
Łuczniki mini model Everyday z metalowym chwytaczem, stopką i płytką, zestawem najpotrzebniejszych ściegów i możliwością zamontowania osłony przeciw przeszyciu palców:
Dla osób początkujących:
Łucznik Laura 555 ,Paulina 512 lub Polonia 2018, modele z możliwością obszywania dziurek, zestawem ściegów do zszywania i obrzucania, regulacją gęstości ściegów.


 

 Dla osób szyjących więcej:
Łucznik Helena 2060 lub Łucznik Patrycja 2090, modele z dodatkowymi udogodnieniami które np. samodzielnie dobierają gęstość i szerokość ściegu po wybraniu konkretnego programu.


Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj