Wyposażenie małej pracowni krawieckiej - część 1

Kompleksowy poradnik na co zwrócić uwagę przy wyposażeniu swojej pierwszej pracowni krawieckiej. Zebraliśmy informacje związane z tym, jaki sprzęt kupić, jakie dobrać akcesoria i dodatki.

Niezależnie od tego, czy zaczynasz myśleć o swojej działalności krawieckiej dosłownie po kilku miesiącach amatorskiego szycia czy jesteś już wprawnie szyjąca/-y, ergonomiczne wyposażenie przyszłej pracowni krawieckiej stanowi nie lada wyzwanie. Na starcie musisz bowiem przewidzieć jakie sprzęty i akcesoria będą Ci potrzebne do realizowania różnorodnych zleceń, których przecież bardzo często na samym początku nawet nie jesteś w stanie przewidzieć.

Brzmi nieco przerażająco, a często wręcz niemożliwie? My jednak, po przeanalizowaniu wielu możliwych scenariuszy i po latach obserwacji różnych biznesów krawieckich, jesteśmy zdania, że da się wyposażyć przyszłą pracownię tak, by być gotowym do przyjmowania różnorodnych zleceń. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę? Czytaj nasz poradnik!

Zacznijmy od parku podstawowych maszyn do szycia.

Cel: zszywanie i obrzucanie.

Na starcie przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wystarczy wieloczynnościowa maszyna domowego użytku, czy jednak należy postawić na maszynę przemysłową, czy może potrzebne będą obydwie maszyny.

Kiedy wystarczy maszyna domowa?

W zasadzie odpowiedź brzmi: nigdy nie wystarczy, ale rozmawiamy o małej pracowni więc trzeba ten temat omówić szerzej. Są bowiem sytuacje, w których warto na starcie pomyśleć o maszynie domowej. Zatem kiedy wystarczy taki model? Tylko i wyłącznie w sytuacji, w której planujesz wystartować ze swoją działalnością testowo, chcesz na szyciu "dorabiać" a nie "zarabiać". Wiesz, że na pewno na początku będziesz szyć mało, czas nie jest czynnikiem kluczowym i do tego bardzo ważna jest w Twoim przypadku przestrzeń tzn. nie dysponujesz osobnym pomieszczeniem na cele związane z prowadzeniem działalności. Na razie będziesz działać w kuchni, sypialni lub salonie. W takiej sytuacji rzeczywiście zgadzamy się, że jedynym wyjściem jest maszyna domowego użytku, a taka, która jest przystosowana do bardziej intensywnego szycia, posiada metalowe podzespoły lub wręcz metalową obudowę i jest tak skonstruowana, że będzie radzić sobie z różnorodnymi zadaniami.

Jakie maszyny domowe mogą służyć do działalności zarobkowej?

Przede wszystkim wysokie modele maszyn mechanicznych oraz modele określane jako "półprzemysłowe". Najlepsze maszyny, spośród których możesz dokonywać wyboru to:

 

 

Możesz też ewentualnie postawić na wieloczynnościowe domowe maszyny komputerowe, ale wyższej klasy; takie, które poradzą sobie z intensywnym szyciem np:

 

Kiedy maszyna przemysłowa?

A co jeśli wiesz, że chcesz szyć i naprawdę na tym zarabiać?

Odpowiedź brzmi: Postaw na maszynę przemysłową.

Dlaczego?

Maszyna przemysłowa to zupełnie inne tempo szycia. Jak już przesiądziesz się na maszynę przemysłową, przyzwyczaisz się do tempa jej pracy, a później wrócisz na chwilę na domową, pomyślisz: "Matko, jak to wolno szyje!" Tak - różnica jest diametralna.

Poza prędkością, maszyna przemysłowa ma nieporównywalną siłę wkłucia igły, sposób transportowania materiału i, co za tym idzie, dużo lepiej radzi sobie z szyciem wielu warstw materiałów oraz z grubymi surowcami. Do tej pory brzmi cudownie zatem czy gdzieś jest ukryty haczyk?

I tak i nie. Maszyna przemysłowa to inaczej stebnówka przemysłowa, a to znaczy, że jedyny ścieg jaki wykonuje to właśnie "stebnówka" czyli ścieg prosty. Zatem wybierając maszynę przemysłową nie mamy do dyspozycji całego szeregu ściegów użytkowych takich jak: zygzak, trójskok, ściegi do cerowania oraz ważne: dziurek! Zatem jeśli w Twoich szyciowych planach są takie operacje jak: szycie rzeczy z dziurkami czyli np. koszula, sukienka, spódnica, musisz mieć maszynę wieloczynnościową choćby dla samego programu obszywania dziurek.

Jeśli planujesz bardzo proste szycie np. eko torby czy szycie tapicerki wówczas poradzisz sobie tylko za pomocą maszyny przemysłowej. W większości przypadków i operacji będziesz natomiast potrzebować zestawu maszyna przemysłowa + maszyna wieloczynnościowa (choćby najprostsza z programem obszywania dziurek). Oczywiście jest coś takiego w przemyśle jak maszyna, która wykonuje tylko dziurki i jest to dziurkarka. Natomiast jej cena zaczyna się od około 5000 złotych i z racji tego nie zakładam w tym artykule konieczności jej opisywania. Zwykle jej zakup nie mieści się w budżecie przewidywanym na wyposażenie małej/średniej czy nawet dość sporej pracowni krawieckiej.

Jakie maszyny przemysłowe są warte polecenia?

Oczywiście możesz postawić na zupełnie podstawowy model. Znajdziesz je u większości najbardziej znanych marek: Juki, Zoje, Siruba, Texi, Jack. Jeśli zdecydujesz się na zakup najbardziej podstawowego modelu, wybierz taki, który w danym momencie jest rozsądny cenowo, łatwy w obsłudze i istnieje na rynku od lat.

Nasza rekomendacja to np.:

Zwróć uwagę na to, żeby wybrany model miał wbudowany silnik energooszczędny, gwarancję, pozycjonowanie igły i dobre oświetlenie.

Czy są jakieś udogodnienia, które sprawiają, że jednak warto dołożyć i postawić na wyższy model maszyny przemysłowej? Tak.

Oczywiście będzie się to wiązało z ceną, ale ta inwestycja bardzo szybko się zwróci i przede wszystkim zwiększy Twój komfort pracy. Po pierwsze w trakcie szycia, zwłaszcza zarobkowego, przydadzą się takie funkcje jak: obcinanie nici oraz możliwość zaprogramowania automatycznego ryglowania (maszyna za nas wykona ścieg wsteczny). Dla osób, które dopiero wdrażają się w szycie na maszynie przemysłowej, nieocenionym plusem będzie możliwość regulowania prędkości szycia. Biorąc pod uwagę serwis, gwarancję i cenę, najlepiej wypada model Texi Tronic 6

 

A co z owerlokiem?

Przejdźmy do operacji numer 2: obrzucanie krawędzi materiałów oraz szycie dzianiny czyli zszywanie z jednoczesnym obrzucaniem. Jaki sprzęt do tych czynności - owerlok przemysłowy czy domowy?

W przypadku działalności zarobkowej w zasadzie od razu z automatu powinnam napisać: przemysłowy, tylko i wyłącznie. Najczęściej do większości biznesów idealnie pasować będzie owerlok 4-nitkowy, ale wszystko, co napisałam przed chwilą odnosi się do najczęściej spotykanych sytuacji.

A co jeśli Twój budżet jest bardzo mały i masz bardzo mało miejsca na rozkręcanie pierwszego biznesu krawieckiego? Czyli trochę wracamy do historii z maszyną domowego użytku z początku tego artykułu. W takiej sytuacji możesz postawić na owerloka domowego, ale z pełną świadomością, że jest to rozwiązanie tymczasowe.

Jakie modele?

Juki MO-644 lub Juki MO-654. Krótka i konkretna odpowiedź.

 

Juki MO-644 

 

Juki MO-654

 

Dlaczego? Bo sami je sprawdziliśmy w działalności produkcyjnej. Te owerloki spokojnie dożyją momentu, w którym kilkukrotnie na siebie zarobią, czyli bez dwóch zdań na pewno po ich zakupieniu będziemy zadowoleni z inwestycji. Przy czym zawsze trzeba pamiętać, że tempo pracy owerloka domowego jest absolutnie nieporównywalne z tempem pracy owerloka przemysłowego. W przypadku wątpliwości, który model wybrać, pamiętaj - jesteśmy do dyspozycji i chętnie służymy radą.

Zatem, jeśli masz mały budżet do dyspozycji, mało miejsca do zaaranżowania pracowni krawieckiej, chcesz na ten moment po prostu wystartować albo owerlok nie jest kluczowy dla Twojej działalności i przede wszystkim na początku nie będziesz szyć bardzo dużo: TAK, możesz kupić owerloka domowego. I nawet ten wybór pobłogosławimy.

Natomiast jeśli planujesz szyć głównie dzianiny, planujesz szyć od kilkunastu do kilkudziesięciu rzeczy tygodniowo, tempo pracy jest dla Ciebie bardzo ważne, a do tego pracowałaś/-eś wcześniej na domowym owerloku, to zdecydowanie Twoja uwaga powinna skierować się w 100% w stronę owerloka przemysłowego, a nie domowego.

To, czy potrzebny będzie Ci owerlok 3-, 4-, czy 5-nitkowy, jest w bardzo dużym stopniu uzależnione od tego, co planujesz szyć i wymaga to indywidualnego omówienia. Zatem jeśli nie wiesz jakiego owerloka wybrać, koniecznie się z nami skontaktuj. Tak jak pisałam wyżej - najczęściej wybór pada na owerloka 4-nitkowego, ale zdarzają się sytuacje, w których konieczny jest owerlok 5-nitkowy (np. w sytuacji, w której planujesz szyć koszule męskie).

 

 

Owerlok przemysłowy 5-nitkowy TexiCinque 35 T Premium Ex

 


Inne sprzęty

Maszyny podstawowe są. Co dalej? Teraz musisz uzupełnić swój park maszyn dodatkowymi sprzętami.

Jeśli planujesz personalizować, ozdabiać, tworzyć naszywki i aplikacje, haftować, wykonywać różnego rodzaju zlecenia dla firm czy agencji eventowych, a przede wszystkim tworzyć ubrania, które będą dla klienta wyglądać jak "ze sklepu" - czyli zgodne ze standardami przemysłowymi, musisz pomyśleć nad dodaniem do wyposażenia takich maszyn jak:

  • cover lub renderka,
  • hafciarka,
  • ploter tnący

Kiedy zakupić covera lub renderkę?

W sytuacji, w której planujesz szyć dzianinę - tshirty, bluzy, sukienki czy inne wyroby dzianinowe. Ten asortyment będzie wymagał w obróbce specjalnego ściegu - drabinki, którą wykonują tylko i wyłącznie covery, coverlocki lub w przemyśle renderki. Z całą pewnością znasz ten ścieg; wystarczy wziąć do ręki pierwszy lepszy tshirt i obejrzeć jakim ściegiem jest wykończony dół rękawa lub dół całej koszulki - dwie widoczne na prawej stronie stebnówki i przeplot widoczny na lewej stronie to właśnie drabinka. Może być podwójna, może być potrójna; wszystko zależy od tego ile igieł wkręcisz do maszyny.

Jeśli szycie dzianiny będzie głównym przedmiotem działalności, Twoja pracownia zdecydowanie powinna być wyposażona w ten sprzęt. Przy dużym i częstym szyciu dzianiny konieczna będzie renderka czyli maszyna przemysłowa:

 

 

Interlok Texi Treccia Premium 3 igłowy, 5-nitkowy

 

Jeśli natomiast szycie dzianiny będzie dodatkiem do całej działalności, możesz wybrać sprzęt domowy, zwłaszcza w pierwszym okresie funkcjonowania pracowni. Tutaj do wyboru będzie kilka modeli:

Janome 2000CPX

 

Cover Brother CV3550

Cover Juki MCS-1500

 

Duuużo tego :-) Który wybrać? Janome i Elna oferują dokładnie takie same modele. To, co je różni, to wygląd zewnętrzny. Do dyspozycji będziemy mieć ścieg łańcuszkowy (czyli elastyczny odpowiednik ściegu prostego) oraz ściegi drabinkowe: podwójną i potrójną drabinkę. W Brotherze CV3550 dojdzie górny przeplot - o nim możesz przeczytać tutaj

Juki MCS1500 spośród wszystkich modeli będzie wyróżniać się mocą i tempem pracy. Jest najdroższy z zestawienia, ale zdecydowanie rekomendujemy go do pracowni krawieckiej.

 

Hafciarka - jako osobny sprzęt czy może maszyno-hafciarka?

Na ten temat jakiś czas temu napisaliśmy osobny artykuł, który na pewno warto przeczytać przed podjęciem decyzji o wyborze sprzętu do swojej pracowni.

Najważniejsze informacje w tym temacie, które chciałabym przekazać na potrzeby tego posta, zamieszczę poniżej w formie pigułki. Po szczegóły odsyłam do wpisu, który znajdziecie w linku wyżej.

Szukając oszczędności, dużo osób decyduje się na zakup stebnówki przemysłowej, owerloka przemysłowego i do tego dobiera maszyno-hafciarkę, mając nadzieję, że spełni ona swoją rolę zarówno jako maszyna wieloczynnościowa do wykonywania dziurek i ozdobnych przeszyć oraz jako sprzęt do wykonywania haftów. Bardzo często zapomina się jednak o tym, że jeśli zajmiemy maszynę funkcją haftu i będziemy mieli np. 10 logotypów do wyhaftowania wówczas funkcja szycia jest zablokowana. Czyli tak, jakbyśmy nie mieli sprzętu w ogóle. Jeśli haft stanowi absolutnie poboczny wątek, którego nawet nie planujemy ale chcemy mieć po prostu "zabezpieczenie", wówczas możemy postawić na maszyno-hafciarkę, ale to jest jedyna sytuacja, w której możemy podjąć taką decyzję. We wszystkich innych przypadkach hafciarka musi być osobnym sprzętem.

Istotną informacją wstępną jest również to, że tak naprawdę nie do końca ma znaczenie, czy kupisz hafciarkę za 4 czy za 5 tysięcy - najczęściej będą je różnić niuanse. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na pole haftu oraz dokupienie właściwego oprogramowania.

Odnośnie pola haftu: inną hafciarkę będziemy wybierać do haftowania małych logotypów, inicjałów i emblematów, inną hafciarkę do haftu na ręcznikach i pościeli a jeszcze inną do wykonywania dużych haftów ozdobnych na odzieży. O sile naszego autorskiego haftu stanowić będzie oprogramowanie i to zawsze wymaga indywidualnej konsultacji. Pamiętaj, że hafciarka bez oprogramowania będzie mogła haftować tylko te wzory, które producent wbudował do jej komputera.

Ploter tnący - nieszablonowe podejście do ozdabiania odzieży

Szukasz sposobu, żeby się wyróżnić? Ploter będzie poniekąd stanowić odpowiedź na Twoje poszukiwania a przynajmniej na pewno będzie jednym ze sposobów na tworzenie niepowtarzalnych grafik. Przy jego pomocy jesteś w stanie robić nadruki na koszulkach, bluzach, sukienkach, torbach itp., wykonasz również aplikacje i naszywki.

Plotery pracują z takimi materiałami jak: folia, filc, tkaniny (np. ortalion, dżins, skaj, skóra). Co ciekawe, plotery mogą współpracować z programami do haftów i hafciarkami. Co to oznacza? A no np. możesz zaprojektować wzór do wycięcia z folii czy materiału a następnie za pomocą hafciarki obhaftować go dookoła dokładnie wg linii zawartych w projekcie.

Jakie plotery warto rozważyć?

Na start można ograniczyć się do stosunkowo tanich i kompaktowych modeli Brothera:

Ploter tnący Brother ScanNCut SDX900

 

 

Ploter tnący Brother ScanNCut SDX1200

 

Trochę już sobie tutaj przeanalizowaliśmy, tekstu i wiedzy sporo, a tu jeszcze nie koniec zakupów.

 

Co dalej?

Ale pocieszę Cię: koniec podstawowej wiedzy o sprzętach. Po wybraniu swojego parku, podjęciu decyzji jakie maszyny wybierasz i w jakiej ilości, czas wyposażyć się w akcesoria i dodatkowe udogodnienia.

Temu zagadnieniu, poświęciłam dodatkowy artykuł, z którego dowiesz się:

  • czym prasować,
  • czym ciąć i na czym,
  • w jakie akcesoria należy się wyposażyć: zestawy igieł, linijki, mydła, manekiny, maty itp.

Czyli wszystko to, czym musisz uzupełnić swoją pracownię, żeby była gotowa do realizowania planów i pomysłów. Zatem koniecznie zapoznaj się również z tym artykułem ponieważ stanowi on kompleksowe omówienie całości tematu jakim jest wyposażenie pracowni krawieckiej.

Potrzebujesz pomocy w stworzeniu listy zakupów do swojej przyszłej działalności?

Zadzwoń do nas (tel +48 881 22 33 93) lub napisz (sklep@ultramaszyna.com).