Nowe czy używane maszyny do szycia - co wybrać? Podpowiadamy!

Używane i nowe maszyny do szycia - plusy i minusy

Czy warto kupić używaną maszynę do szycia? To pytanie, które zadaje sobie pewnie wiele z Was, zresztą, skoro spotykamy się w tym artykule, to najwyraźniej zainteresował Cię ten temat. Bardzo często, czy to na naszych kursach stacjonarnych, czy w trakcie obsługi klienta w sklepie z maszynami, spotykamy się z osobami, które dopiero zaczynają myśleć o rozpoczęciu swojej przygody z szyciem i nie są w stanie stwierdzić jak długo ta przygoda może potrwać. Niemniej takie osoby stają przed zakupem swojej pierwszej maszyny do szycia bo przecież “jakoś” trzeba sprawdzić, czy to szycie to zajęcie wciągające i jak bardzo czy też nie. Jaką maszynę kupić w takiej sytuacji - nową czy używaną? To zależy!

Używane, stare maszyny do szycia z całą pewnością kuszą ceną. Na popularnych portalach aukcyjnych możliwe jest kupienie maszyny do szycia z drugiej ręki już od kwoty około 150 złotych do 200 złotych. Modele poniżej tych kwot zwykle będą mieć do usunięcia jakąś mniejszą lub większą usterkę. W pełni sprawna, ciesząca się bardzo dobrymi opiniami, tradycyjna maszyna do szycia mechaniczna, używana, po przeglądzie mechanika to wydatek około 300 złotych do nawet 450 złotych. A to już wydatek bliski ceny nowej, najmniej rozbudowanej maszyny mechanicznej, w stanie fabrycznym i z pełną gwarancją. Maszyny we wspomnianym wcześniej przedziale cenowym, na które warto zwrócić uwagę to Łuczniki z serii 400/700, które mają tak solidną konstrukcję i wykończenie, że mogą pracować przez kilkadziesiąt lat. Są bardzo proste jeśli chodzi o swoją budowę, nieco toporne i niektórych użytkowników mogą zniechęcać przestarzałymi rozwiązaniami, wagą i trudnym do opanowania na początku tempem pracy ale to czego nie można im odmówić to wytrzymałość. Ta seria maszyn do szycia marki Łucznik jest w wielu przypadkach po prostu niezniszczalna. Inne modele starszych, tradycyjnych maszyn, w podobnym przedziale cenowym raczej odradzamy z uwagi na powszechnie dostępne, raczej negatywne opinie użytkowników oraz bazując na doświadczeniu mechaników, z którymi współpracujemy. Poza ceną, drugim argumentem, który przemawia za zakupieniem starej, sprawdzonej i niezniszczalnej maszyny do szycia jest jej odporność. Jeśli masz w planach raz na jakiś czas uszyć coś naprawdę bardzo grubego i topornego, taka maszyna poradzi sobie z trudnym zadaniem a Tobie nie będzie szkoda nowego i jednak nieco bardziej delikatnego sprzętu. Zatem, jeśli masz na strychu wcześniej wspomniany typ maszyny i chcesz sprawdzić, czy szycie Ci się spodoba lub wiesz, że będziesz szyć grube materiały, warto taki sprzęt przywrócić do dawnej świetności i działania.

Minusy? 

Oczywiście są ale nieco rekompensuje je cena. Po pierwsze używana maszyna do szycia nie ma gwarancji i nie ma zapewnionego serwisu. Jeśli dojdzie do usterki, samodzielnie musisz znaleźć mechanika, nie można też mieć zawsze w 100% pewności, że wszystkie części zapasowe będą aktualnie dostępne w danym punkcie i że w ogóle naprawa będzie możliwa. W przypadku nowej maszyny, autoryzowany serwis, gwarantuje możliwość naprawy. Ponadto starsze typy maszyn będą dla wielu współczesnych użytkowników trudne w obsłudze, nieprzystępne, toporne i mało intuicyjne a jeśli nie potrafisz obsługiwać maszyny do szycia, nie miałeś/aś z nią styczności nigdy wcześniej, może Cię to zniechęcić do nowego hobby.

Czy warto kupować stare maszyny do szycia?

Odpowiedź na pytanie, czy warto kupić używaną maszynę do szycia, wcale nie jest prosta i w zasadzie brzmi: “to zależy”. Może jednak nowe maszyny do szycia będą lepszą opcją? Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto kupić używaną maszynę do szycia, jeśli tak, to jaką, zawsze chętnie służymy pomocą. Na pewno warto przed podjęciem takiej decyzji zajrzeć na tematyczne fora internetowe i grupy na Facebooku i zapoznać się z opiniami innych użytkowników - my w tym artykule postaraliśmy się wycisnąć dla Ciebie całą esencję tego tematu i najważniejsze wnioski. Używane maszyny do szycia mają swoje plusy i minusy - jak wszystko. To Ty samodzielnie musisz stwierdzić, co w Twoim przypadku przewyższa, jak dużo będziesz szyć, jaką kwotę możesz przeznaczyć i czy szycie ma zostać z Tobą już na zawsze (lub co najmniej kilka lat). Jeśli masz już jakąś maszynę do szycia, wiesz, że będziesz szyć, na pewno warto zainwestować w pewniejszy sprzęt, jako, że zwykle jest to po prostu zakup na bardzo długie lata. Zwłaszcza jeśli wybierzesz model którejś z renomowanych marek maszyn do szycia takich jak: Bernina, Brother, Elna, Janome, Minerva itp.

Używane i nowe maszyny do szycia - gdzie kupić?

Używane i nowe maszyny do szycia kupisz oczywiście najłatwiej przez Internet choć zwłaszcza w przypadku używanych maszyn, najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby zakupienie takiego sprzętu bezpośrednio od mechanika i uprzednie samodzielne sprawdzenie sprzętu. Przy zakupie używanej maszyny, ważne jest, żeby mieć pewność, że maszyna pracuje prawidłowo. Jeśli nie jesteś w stanie obiektywnie sprawdzić tego samodzielnie mechanik powinien przy Tobie włączyć maszynę i przeszyć kilka warstw materiału. Najważniejsze parametry to: niezaburzony dźwięk pracy, bez dającego się usłyszeć szarpania nitki, prawidłowy wygląd ściegu na lewej i prawej stronie, bez widocznego przeciągania nitek na górę lub na dół, prawidłowy wygląd dostępnych programów ściegowych. Używane i nowe maszyny do szycia zakupisz również w branżowych sklepach stacjonarnych.

Ostateczna decyzja: nowe czy używane maszyny do szycia - która opcja jest lepsza i dla kogo ?

Jeśli wyżej wymienione okoliczności nie rozwiały Twoich wątpliwości, możesz spróbować odszukać się w niżej wymienionych grupach, może to pomoże Ci w podjęciu decyzji. Bazując na naszych doświadczeniach z internetowych i stacjonarnych kursów szycia oraz spotkań z klientami w sklepie stacjonarnym, poniżej wskazujemy w jakich przypadkach najlepiej podjąć określoną decyzję dotyczącą wyboru:

Nowe czy używane maszyny do szycia – kto może zdecydować się na używaną maszynę do szycia?

  • osoby, które miały już styczność ze starszymi typami maszyn do szycia i potrafią ocenić w trakcie zakupu stan danego sprzętu, szyją sporadycznie, potrzebują maszynę do prostych poprawek, nie chcą wydawać zbyt dużo,
  • osoby, które dopiero myślą o rozpoczęciu przygody z szyciem i nie mają zupełnie pojęcia, czy im się to spodoba,
  • osoby, które mają nowoczesną maszynę do szycia i raz na jakiś czas szyją bardzo grube, toporne materiały, nie chcą zużywać nowego sprzętu,

Nowa czy używana maszyna do szycia – dla kogo z kolei lepsza będzie nowa maszyna do szycia?

  • dla osób, które traktują szycie jako hobby i pasję, poświęcają temu określoną ilość czasu i wykorzystują w trakcie prac dodatkowe udogodnienia dostępne w nowoczesnych maszynach do szycia,
  • dla osób, które zaczynają dopiero szyć, co prawda nie wiedzą, jak bardzo pochłonie ich to hobby, ale wiedzą, że posiadanie starego, trudnego w obsłudze sprzętu może ich zniechęcić,
  • dla tych, którzy potrzebują maszyny, która pracuje stosunkowo cicho (ważne przy małych mieszkaniach, mieszkaniach w bloku, przy małych dzieciach)
  • dla osób ceniących komfort, niezawodność, dostępność serwisu.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj