Obszywanie dziurki na guzik na maszynie - automat czy półautomat?

Możliwość obszycia dziurki na guzik na maszynie do szycia to genialne rozwiązanie. Zobacz, co trzeba wiedzieć, zanim do tego przystąpisz.

Możliwość obszycia dziurki na guzik na maszynie do szycia to genialne rozwiązanie i w dodatku banalnie prosta sprawa. Jeśli jeszcze nie wierzycie, za moment się to zmieni, ponieważ w tym wpisie wytłumaczymy Ci, jak zrobić dziurkę na guzik na domowej maszynie do szycia.

Co trzeba wiedzieć, żeby robić piękne wykonać piękne obszywanie dziurek niezależnie od tego jaką posiadamy maszynę? A jeśli jeszcze nie mamy maszyny, jaki model wybrać jeżeli będziemy robić dziurki często i w większych ilościach? 

 

Podstawowa wiedza jak zrobić dziurkę na guzik:

  • miejsce, w którym będziemy robić dziurkę na guzik musi być podklejone wkładem stabilizującym (flizelina),
  • przed zrobieniem dziurki na guzik w ubraniu najpierw zawsze zrób próbę na kawałku tkaniny (podklejonym!),
  • szerokość obrębienia dziurki w podstawowym modelu maszyny mechanicznej jest niezmienna, w wyższych modelach będzie sterowalna w określonym zakresie
  • odstęp między obszyciem lewej i prawej strony w podstawowym modelu maszyny mechanicznej jest niezmienny, w niektórych modelach maszyn elektronicznych i komputerowych znajdziesz wzory dziurek o zróżnicowanym odstępie,
  • w każdym modelu możesz zmieniać gęstość ściegu,
  • oznaczenie gęstości dziurki:


Parametr 0-1 (w większości modeli między 0 a 1 jest narysowana dziurka) wybieramy bliżej 0 do tkanin o niższej gramaturze, bliżej 1 do tkanin cięższych.

Rodzaje dziurek na guzik

czyli jak zrobić dziurkę na guzik w zależności od rodzaju maszyny.

W sklepach i na stronach producentów maszyn najczęściej spotkacie rozróżnienie na dziurki półautomatyczne (inaczej czterostopniowe lub czteroetapowe) i automatyczne. Jest to bardzo ogólny podział, który nie do końca ujmuje specyfikę robienia dziurek w poszczególnych rodzajach maszyn. Inaczej dziurki obszywa podstawowa maszyna mechaniczna, inaczej rozwinięty model maszyny mechanicznej, a jeszcze inaczej maszyna elektroniczna i komputerowa.

Precyzyjny podział to:

  • dziurki na guzik czteroetapowe, niemające zupełnie nic wspólnego z jakimkolwiek automatem: (w katalogach nazywane półautomatem)

Charakterystyka: długość dziurki musimy zaznaczyć samodzielnie na tkaninie lub skorzystać z podziałki, którą mamy na stopce.

Spośród dostępnych ściegów pokrętłem wybieramy etap 1 obszywania dziurki, następnie etap 2, etap 3 i ostatni etap 4. Etap 2 i 4 to ryglowanie - ilość skoków igły uzależniona jest od grubości i rodzaju tkaniny (my decydujemy ile ryglowań ma wykonać maszyna).Efekt: bez udziału naszych rąk maszyna obszyje dziurkę w taki sposób, że pojawi się widoczna różnica między zagęszczeniem ściegu na lewej i prawej stronie, w niektórych modelach maszyn ta różnica będzie niuansem, w innych modelach będzie to wyraźna różnica (patrz porównanie dziurki Elna vs Janome 920). Da się temu zapobiec jeśli umiejętnie poprowadzimy tkaninę i nadrobimy za maszynę różnicę w transportowaniu tkaniny do przodu i do tyłu.

  • dziurki na guzik jednoetapowe (w katalogach nazywane automatycznymi, w rzeczywistości prawie automatyczne, ale moim zdaniem to jeszcze nie automat w 100%)

Charakterystyka: maszyny, które mają tego rodzaju "automat" mają dostępny tylko jeden rodzaj obszycia dziurki i jest to dziurka bieliźniana, prostokątna. Maszyna rzeczywiście z automatu zrobi obszycie dziurki z dwóch stron i wykona rygle w jednym cyklu na średnicę wybranego guzika, ale musimy bacznie obserwować proces robienia - maszyna nie zatrzyma się po skończeniu obszycia!

Ważne: kierunek robienia dziurki jest dokładnie taki sam jak w półautomacie (czteroetapowe obszywanie dziurki na guzik) co skutkuje różnicą w gęstości aczkolwiek dużo mniej widoczną niż w półautomatach.

Stopki dołączone do maszyn z automatyczną dziurką robią dziurki na wymiar włożonego w nie guzika - czyli stopka sama odmierza długość guzika. Stopka na zdjęciu po lewej stronie (cała biała) to typowa stopka z maszyny mechanicznej z jednoetapowym obszyciem dziurki, stopka po prawej stronie to standardowa stopka dołączana do modeli elektronicznych, komputerowych oraz najwyższych modeli maszyn mechanicznych firmy Elna i Janome.

  • automatyczne (tak naprawdę automatyczne:))

 

Maszyny elektroniczne i komputerowe samodzielnie wykonują obszycie dziurki z czterech stron. Dodatkowo, poza samym zygzakiem, przed wykonaniem obszycia maszyna robi podszycie stebnówką w celu zachowania tego samego kierunku obszywania lewej i prawej strony. To skutkuje brakiem zróżnicowania gęstości ściegu. Podszycie stebnówką może być wykonane pod jedną stroną lub obydwoma stronami dziurki w zależności od rodzaju/wzoru obszycia (w tym miejscu musielibyśmy omówić dokładną specyfikę powstawania każdego rodzaju dziurki), niemniej jednak niezależnie od kolejnych etapów podszycia i obrzutu właściwego, obszycie lewej i prawej strony zawsze będzie robione w tym samym kierunku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na stopkę!

Na rynku spotkacie dwie opcje: stopka z płozą lub stopka z ząbkami (zdjęcie wyżej). Zdecydowanie stopka do obrabiania dziurek powinna mieć gładkie płozy (wszystkie modele maszyn Janome i Elna), a nie zęby (przykład: Juki HZL357Z) które na niektórych tkaninach potrafią zostawić nieusuwalne ślady i zaciągnięcia!

Dziurki były wykonywane na maszynach:

 

A Ty wiesz jak zrobić dziurkę na guzik? Radzisz sobie z obszywaniem dziurek w swojej maszynie? Masz z tym kłopot, czy obszywanie dziurek to dla Ciebie mega banalna sprawa?

 

Komentarze

Maszyny, które wykonują automatyczne dziurki potrafią rzeczywiście mieć problem z większą grubością materiału, zwłaszcza jeśli jest on nierówny tak jak sztruks.
Najlepiej radzą sobie z dziurkami takie modele jak Juki F300/400/600 lub Janome MC6700.
 
Od kilku lat mam maszynę komputerową bernette E92c szyje bardzo dobrze jedyny problem to zrobienie automatycznej dziurki na grubszym materiale np. sztruks. Czy maszyny komputerowe tak mają czy ja nie potrafię jej ustawić. Chciałabym szyć dziurki w różnych tkaninach i tych grubszych też. Czy możecie państwo polecić maszynę która dałaby radę zrobić dziurkę w sztruksie, flauszu. Pozdrawiam
 
Witam :) Dziękuję za przydatny artykuł! Mam maszynę Janome Skyline S3 i niestety często przy obszywaniu dziurek maszyna nagle skręca za wcześnie np. w połowie dziurki jakby zamykając ją przed czasem. Nie wiem czy moje tłumaczenie jest jasne ;) Ale może macie pomysł co może być przyczyną ? Z góry dziękuję, pozdrawiam!
 
Cześć Małgosiu! Czy zwracasz uwagę na dźwignię z boku stopki? W trakcie robienia dziurki i asekurowania materiału nie można tej dźwigni dotykać/popychać/czy choćby lekko trącić - może to jest przyczyną?
 
Komentuj