Stopki do maszyn - jakie są rodzaje?

Posiadasz już maszynę do szycia, a może planujesz jej zakup i zastanawiasz się, jakie akcesoria najlepiej do niej dokupić? W tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości, dotyczące jednego z bardziej przydatnych elementów podczas szycia czyli odpowiedniej stopki. 

Czy możemy używać jednej stopki do wszystkich czynności? I tak i nie. Pytanie: po co się męczyć, skoro istnieją na rynku rozwiązania, które mogą ułatwić i przyspieszyć naszą pracę?

Czy w związku z tym najlepszym rozwiązaniem będzie dokupić na start zestaw 100 stopek do wszystkiego? W naszej ocenie zdecydowanie nie.

Odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania w tym zakresie postaramy się szczegółowo opisać poniżej.

Jakie stopki do maszyny występują na rynku?

Odpowiedź na to pytanie jest niesamowicie trudna, ponieważ są ich dosłownie tysiące. Rodzaje stopek do maszyn do szycia można by opisać w całkiem grubej książce. Znajdziemy stopki dedykowane do maszyn wieloczynnościowych, przemysłowych, overlocków, coverlocków, coverów, renderek, itd. Dlaczego właściwie jest ich aż tyle? Producenci starają się sprostać oczekiwaniom użytkowników i ułatwić im życie, sprawiając szycie jak najbardziej komfortowym.

Zatem jakie stopki do maszyny domowej znajdziemy na rynku, jak je podzielić i wybrać odpowiednią?

Podstawową informacją w tym zakresie będzie podział na takie dwa rodzaje stopek do maszyn szwalniczych: stopki matic oraz stopki z wysokim i niskim uchwytem.

zdjęcie stopek z wysokim i niskim uchwytem

Stopki z wysokim i niskim uchwytem składają się z dwóch połączonych elementów - płozy o różnym kształcie zależnym od zastosowania, która stykać się będzie z materiałem oraz pionowego uchwytu, dzięki któremu przy pomocy śrubki montujemy stopkę w maszynie. 

W jakich modelach znajdziemy wysoki a w jakich niski uchwyt mocujący?

Konkretne modele maszyn możemy znaleźć w opisach tych dwóch produktów:

Uchwyt wysoki stosowany był najczęściej w starych modelach maszyn domowych (jak np. metalowe Łuczniki i Singery) natomiast obecnie w większości maszyn domowych stosowany jest uchwyt niski. Najłatwiejszym rozwiązaniem podczas zakupu może być zmierzenie wysokości uchwytu w posiadanej stopce (wysokość uchwytu wysokiego to ok. 30 mm, zaś uchwytu niskiego to ok. 25 mm).

Stopki ze stałym uchwytem będą również stosowane we wszystkich maszynach przemysłowych i bardziej zaawansowanych modelach maszyn wieloczynnościowych, jak np. Bernina seria B (b480, b325, b335)

zdjęcie stopki matic różne rodzaje

Stopki MATIC posiadają na środku płozę, którą wpinamy w specjalny uchwyt przykręcony na stałe do maszyny. Plusem tego rozwiązania jest szybkość wymiany stopki, nie musimy bowiem odkręcać śruby. Wystarczy nacisnąć specjalny przycisk na mocowaniu aby “zwolnić” stopkę i jednym ruchem założyć nową.

Czy w związku z tym każda stopka MATIC będzie pasować do każdej maszyny?

Niestety nie. Ze względu na różną szerokość ściegu w maszynach stopki MATIC podzielimy na:

 • najprostsze do maszyn z chwytaczem wahadłowym (w tym rozwiązaniu szerokość ściegu i dziurki w stopce wynosić będzie do 5mm)
 • stopki do maszyn z chwytaczem rotacyjnym (w tym rozwiązaniu szerokość ściegu i dziurki w stopce wynosić będzie do 7mm)
 • stopki do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu do 9mm (maszyny marki Janome)
 • stopki z dedykowanym do marki systemem mocowania - posiadją inną formę "płozy" do wpinania (do maszyn Pfaff, Husqvarna, Brother)

Czy stopkę do maszyny wieloczynnościowej możemy zastosować w overlocku?

Oczywiście nie, widać to już na pierwszy rzut oka po samej budowie stopki.

stopki do overlocków

Jakie stopki do maszyny warto mieć? - nasz subiektywny poradnik

Standardem jest, że wraz z maszyną otrzymujemy:

 • stopkę uniwersalną do szycia ściegiem prostym i zyg-zak, 
 • stopkę do wszywania zamków błyskawicznych (tak zwana “półstopka”), którą przyszyjemy również wypustkę i inne elementy wymagające węższej powierzchni stopki, 
 • stopkę do obszywania dziurki na guziki,
 • stopkę do przyszywania guzików.

W niektórych maszynach dostaniemy ich więcej, w niektórych mniej. Te które według nas na pewno użyjesz to:

 • stopka do wszywania zamków krytych - nie występuje w zestawach z maszyną, a jest jedną z częściej używanych stopek podczas szycia odzieży i akcesoriów (np. poduszek),
 • stopka do ściegu overlockowego - pozwala uzyskać dużo ładniejszy wygląd ściegu niż przy zastosowaniu stopki uniwersalnej,
 • stopka krawędziowa - pomaga bardzo w utrzymaniu równej odległości od brzegu materiału
 • stopka z górnym transportem - jeśli szyjemy dużo trudnych materiałów (śliskich, grubszych) i potrzebujemy pomocy przy lepszym prowadzeniu tkaniny - ta stopka sprawdzi się idealnie,
 • stopka do marszczenia - występuje w dwóch wersjach - do marszczenia lub do marszczenia i zszywania jednocześnie. Jeśli często wykonujemy falbanki ten model stopki bardzo przyspiesza pracę.

Czy taki zestaw stopek wystarczy do uszycia wszystkiego? Najprawdopodobniej nie. Natomiast z naszego doświadczenia na początku najlepiej zapoznać się ze sprzętem, który posiadamy i dokupować w miarę potrzeb pojedyncze stopki do konkretnych działań, jakie najczęściej wykonujemy. W zestawie 50 czy 100 stopek większość pozostanie niewykorzystana lub może po prostu nie pasować do naszego modelu maszyny.

Różne stopki do maszyny - jak używać i mocować?

Jak już wcześniej napisaliśmy na początku najlepiej zweryfikować, jakie rodzaje stopek do maszyny posiadamy w naszym zestawie. Jeśli jest to stopka z uchwytem matic jej wymiana będzie bajecznie prosta, naciskamy na mały przycisk na uchwycie (przy podniesionej dźwigni) po czym podkładamy nową stopkę i opuszczamy dźwignię, wpasowując płozę w uchwyt.

Jeśli nasza maszyna posiada stopki mocowane na śrubę, należy odkręcić ją przy pomocy śrubokrętu i przykręcić nową stopkę.

Ponieważ wśród stopek z uchwytem występuje mniejsza różnorodność, możemy również dokupić do naszej maszyny specjalny uchwyt, który przykręcimy na stałe i cieszyć się nieograniczoną dostępnością modeli z systemu matic. 

Gdzie kupić stopki do maszyny najlepiej dopasowane do modelu?

Jeśli masz problem ze stwierdzeniem jaka stopka będzie idealnie pasować do Twojego modelu, możesz sprawdzić na stronie produktu na naszej stronie zakładkę “produkty pasujące” gdzie specjalnie zamieściliśmy listę odpowiednich stopek do każdej maszyny.

screen zakładki “produkty pasujące”

 

Mamy nadzieję że choć trochę rozjaśniliśmy Ci rodzaje stopek w maszynie do szycia. Gdyby modelu, który posiadasz nie było w naszej ofercie lub nadal masz wątpliwości napisz do nas - z chęcią pomożemy w dobraniu konkretnych akcesoriów.