Jaką maszynę do szycia wybrać?

Jeśli zastanawiasz się jaką maszynę do szycia kupić, zobacz na co koniecznie zwrócić uwagę dokonując wyboru konkretnego wyboru.

Jeśli właśnie stoisz przed decyzją jaką maszynę do szycia kupić, prawdopodobnie wiem, co czujesz. Masz za sobą kilka przeczytanych artykułów, wpisów na różnych blogach, za Tobą jest też lektura opinii i komentarzy użytkowników na temat poszczególnych modeli maszyn i im więcej się dowiedziałaś/dowiedziałeś, tym masz większe poczucie, że jeszcze bardziej nie wiesz jaka maszyna będzie dobrym wyborem.

Przy obecnym natłoku informacji w Internecie (czasami zresztą sprzecznych) zupełnie Ci się nie dziwię i dlatego właśnie przybywam z pomocą :-) Moja mama, Jolanta Wójcik, sprzedaje maszyny już od ponad trzydziestu lat, a ja pierwszą styczność z maszyną miałam mając 3 lata. Maszyna do szycia to moja przyjaciółka z dzieciństwa.

 

Ostrzegam jednak, że nie wybiorę maszyny za Ciebie, bo tego nie da się zrobić. Ten zakup to musi być Twoja świadoma i przemyślana decyzja - maszynę najczęściej kupuje się na lata użytkowania. Postaram się jednak przeprowadzić Cię przez cały proces decyzyjny, podpowiem na co warto zwrócić uwagę i wskażę Ci, które modele w poszczególnych grupach i zakresach cenowych są potencjalnie najlepszym wyborem.

W tym miejscu warto nadmienić, że maszynę najlepiej kupić stacjonarnie, a nie przez Internet. Stacjonarnie nie oznacza w markecie; w dużym sklepie raczej nie będzie nikogo, kto podpowie Ci jak prawidłowo obsługiwać nowo zakupiony sprzęt ani nie będzie stanowił dla Ciebie podpory w przyszłości; maszyna do szycia to specyficzny sprzęt AGD. Warto ją zakupić u kogoś, kto później pomoże Ci w przypadku kłopotów w użytkowaniu. 

Poniżej znajdziesz usystematyzowanie wiedzy, na jakie grupy dzielą się maszyny do szycia, jakie mają funkcję w zależności od tego, do której grupy należą i na co należy koniecznie zwrócić uwagę. Zatem jedziemy z tym tematem, czas przebić się przez gąszcz informacji i znaków zapytania :-)

 

W czym możesz wybierać?

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele modeli maszyn. Wszystkie wywodzą się wprost od wynalazku Isaaca Singera z XIX wieku, rzeczą jednak naturalną (wiążącą się z postępem technologicznym) jest to, że coraz więcej maszyn różni się od tradycyjnej maszyny mechanicznej. Typów jest sporo, różni je nie tylko liczba funkcji, ale też automatyzacja, dlatego decyzja o wyborze odpowiedniej maszyny powinna być poprzedzona wnikliwą analizą tematu.

W kontekście usystematyzowania bieżącej wiedzy, pierwsza podstawowa kwestia - maszyny, które występują dzisiaj na rynku można podzielić na 3 podstawowe grupy.

1. Maszyny mechaniczne

To takie, które będą mieć najwięcej wspólnego ze starszymi typami, sterowane manualnie np. Brother RL425, Juki HZL-357, Minerva 363D, Elna 220, Janome Juno E1019 itd. Tu już od razu sugestia, że bardzo często osoby starsze lub nielubiące nowinek technicznych najlepiej będą się czuć z nową maszyną z tej grupy.

2. Maszyny elektroniczne

Od modeli, które elektroniki mają bardzo mało np. Brother NV-15 lub Juki HZL-HD80, do bardziej rozbudowanych, które mają wbudowane większe wyświetlacze, np. z sugestią jaką stopkę należy założyć do wybranego ściegu (np. Janome 5060DC czy Elna 560Ex).

3. Maszyny komputerowe

Maszyna z tej grupy ma zawsze wbudowaną pamięć, a co za tym idzie możemy zapamiętywać sekwencje wzorów i konkretne ustawienia dla danego ściegu; po wyłączeniu i włączeniu maszyny możemy wracać do zapisanych ustawień (np. Brother F410, Minerva Decor Professional, Juki HZL-G220, Janome Skyline S5).

Maszyna do szycia dla początkujących

Jeśli szukasz swojej pierwszej maszyny do szycia, Twoje kryteria wyboru powinny być inne, niż w przypadku osoby o zaawansowanej wiedzy i umiejętnościach. Przede wszystkim nie ma sensu przepłacać - lepiej kupić dobrą maszynę (mechaniczną lub elektroniczną) wyposażoną w podstawowe, przydatne funkcje niż komputerowe cudo, którego możliwości prawdopodobnie nie wykorzystasz.

Oto, jakie cechy powinna mieć maszyna dla osoby, która zaczyna przygodę z krawiectwem:

 • niewielka ilość ściegów; najważniejsze z nich to ścieg prosty i ściegi do obrzucania; dobrze, jeśli będzie mieć ścieg elastyczny dedykowany typowo do szycia dzianin, ale nawet jeśli go nie będzie to ze ściegu typu zygzak, który jest w każdej maszynie, również jesteś w stanie zrobić ścieg elastyczny do szycia dzianiny;
 • regulacja szerokości i gęstości ściegu; płynne w wyższych modelach, skokowe w podstawowych, prostszych typach; o skokowej regulacji szerokości możesz przeczytać dużo w naszym porównaniu modeli maszyn do 700 zł; jeśli budżet nie ogranicza Cię bardzo, najlepiej jeśli wybierzesz model, który będzie miał płynną regulację gęstości i szerokości każdego ściegu;
 • możliwość zmiany położenia igły (przynajmniej podstawowa: od centrum stopki do lewej); jeśli w danym modelu występuje płynna regulacja położenia igły względem otworu w stopce - super, w którymś momencie ta funkcja na pewno się przyda.

Dodatkowe funkcje, których istnienie bardzo przydaje się w trakcie nauki i dalszego szycia (wpływają na wygodę i ergonomię pracy), to:

 • nawlekacz igły
 • nożyk w obudowie maszyny (do obcinania nici)
 • metalowa płytka ściegowa z choćby podstawową podziałką (ułatwia proste i równe szycie)
 • regulacja docisku stopki
 • z droższych (znacznie wpływają na wyższą cenę danego modelu):
  • dodatkowa regulacja prędkości szycia w postaci suwaka
  • pozycjonowanie igły góra-dół (czyli niezależnie w którym momencie zdejmiesz nogę z rozrusznika maszyna dobije igłę w dół, w materiał, lub pozostawi ją w górze, ponad powierzchnią płytki ściegowej)
  • przycisk nożyczek (obcina nici tuż przy materiale po wykonaniu szwu, nasza robótka jest czyszczona z nici na bieżąco - tylko modele elektroniczne i komputerowe)
  • w 100% automatyczna dziurka (tylko modele elektroniczne i komputerowe)

  PAMIĘTAJ

Nawet w przypadku pierwszej maszyny, zwracaj uwagę na markę. Nie kupuj tak zwanych „niemarkowych” modeli, może się bowiem okazać, że nie posłużą Ci długo lub będą sprawiać Ci więcej problemów w trakcie obsługi niż realnej radości z szycia.  

Mechaniczne maszyny do szycia

Maszyny mechaniczne dzielimy wewnątrz grupy na te z chwytaczem wahadłowym oraz te z chwytaczem rotacyjnym.

Chwytacz i wybór ściegów

Chwytacz rotacyjny jest zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze, ale dla wielu osób to drugie rozwiązanie będzie lepsze ze względu na przyzwyczajenia (starsze maszyny zwykle mają chwytacz wahadłowy) lub osobiste upodobania. 

Z chwytaczem będzie związana głośność pracy i charakter dźwięku maszyny - modele z chwytaczem wahadłowym najczęściej są najgłośniejsze i ich dźwięk przypomina klasyczną maszynę starej generacji. Maszyny z chwytaczem rotacyjnym najczęściej pracują dużo ciszej, a ich dźwięk jest bardziej szumiący niż terkoczący.

Z rodzajem chwytacza powiązany jest również transport (czyli ząbki pod stopką, które są odpowiedzialne za przesuwanie materiału). Maszyny z chwytaczem wahadłowym mają słabiej rozbudowany transport, maszyny z chwytaczem rotacyjnym mają bardziej rozbudowany transport. Jeśli ta charakterystyka nie pomaga Ci w podjęciu decyzji, jaki chwytacz powinna mieć Twoja nowa maszyna, nie pozostaje nic innego jak udać się do najbliższego sklepu i wypróbować różne typy.

W maszynach mechanicznych ściegi (programy) wybieramy za pomocą pokrętła lub suwaka, czyli sterowanie odbywa się manualnie. Samodzielnie wybierasz ścieg, samodzielnie ustawiasz jego gęstość i jego szerokość. Poszczególne warianty ściegów może podpowiadać Ci instrukcja, metoda prób i błędów lub własne doświadczenie. Wyłączenie i włączenie maszyny nie powoduje żadnego resetu czy zmiany ustawień (nie mówimy o sytuacjach, w której do maszyny pod Twoją nieobecność usiądzie dziecko lub przemknie kot ;-)). W każdym razie, w maszynie mechanicznej wszystko należy ustawić samodzielnie, maszyna nic nam sama nie podpowiada w odróżnieniu do maszyn elektronicznych i komputerowych ale o tym za moment. 

Pozostałe funkcje w maszynach mechanicznych

Regulacja docisku stopki jest bardzo ważnym atrybutem dobrych maszyn, może być skokowa lub płynna, trzystopniowa lub nawet sześciostopniowa. W maszynach mechanicznych prędkość pracy (tempo szycia) jest regulowana dzięki nożnemu rozrusznikowi (regulatorowi/pedałowi); wyjątkiem jest maszyna Janome HD1800, która co do zasady jest maszyną mechaniczną, ale posiada kilka udogodnień maszyny elektronicznej, m.in. dodatkową regulację prędkości szycia (w pedale).

Maszyny mechaniczne mają z reguły maksymalną szerokość ściegów wynoszącą 5 mm (rzadko 6 lub 6,5 mm, ale zdarza się) oraz możliwe jest sterowanie igłą od centralnej pozycji tylko do skrajnej pozycji lewej (niestety rzadko możliwość sterowania lewo - centrum - prawo, wyjątkiem jest np. Brother HF37).

Większość modeli maszyn mechanicznych posiada nawlekacz igły (proszę nie mylić z automatem, ponieważ automat do nawlekania posiadają np. maszyny komputerowe firmy Brother; automat nie występuje w maszynach mechanicznych), nie mają automatycznego ryglowania (zakańczania ściegów), ale można to zrobić manualnie - szyjąc przód i wstecz. W takich maszynach maksymalna szerokość ściegów wynosi 5 mm, a długość ściegów przeważnie waha się w granicach 4 - 5 mm.

Polecane wybory w tej kategorii

Jeśli ogranicza Cię budżet i interesują Cię najtańsze modele przeczytaj artykuł o wyborze maszyny w budżecie do 700 zł.

Rozsądny wybór w przedziale od 700 zł  do 1200 zł: 

Jeśli nie ogranicza Cię budżet i chcesz zakupić najlepszą z możliwych opcji wśród maszyn mechanicznych (najlepszą w sensie posiadają maksimum możliwych funkcji) przeczytaj artykuł "Porównanie najwyższych modeli maszyn mechanicznych".

Maszyny elektroniczne

Maszyna elektroniczna to taka, w której wybieramy ścieg, a parametry gęstości i szerokości są ustawione fabrycznie (są predefiniowane); ustawienia te można modyfikować za pomocą przycisków w dopuszczalnym zakresie (maszyna nie przyjmie błędnych ustawień). Zmiany te kasują się po wyłączeniu maszyny - nie możemy ich zapisać na stałe.

Maszyny elektroniczne standardowo posiadają ekran LCD, który ułatwia obsługę; znajdziemy tam informacje o wszystkich ustawieniach i doborze stopek do konkretnego ściegu. Posiadają większą liczbę ściegów ozdobnych, mają więcej funkcji niż maszyny mechaniczne; mają automatyczne ryglowanie (wystarczy nacisnąć przycisk i maszyna sama wykona rygiel lub wybrać ścieg, który rozpoczyna się ryglowaniem).

Szycie bardzo ułatwi nam pozycjonowanie igły - możemy zadecydować czy po zatrzymaniu maszyny igła ma zostać w pozycji dolnej (wbita w materiał) czy też ma być na górze. W tej grupie spotkamy maszyny z automatem do obcinania nici (przycisk nożyczek) np. Janome QXL605 lub Minerva MC250C. Działa to w ten sposób, że gdy zakończymy szyć i naciśniemy odpowiedni przycisk maszyna sama obetnie nici (górną i dolną, zrobi to pod materiałem, w taki sposób, że na wierzchu wszystko wygląda perfekcyjnie). Maszyny elektroniczne mają specjalną funkcję zakańczania każdego wzoru (w praktyce oznacza to, że łatwo i precyzyjnie możemy zakończyć szycie ciągu ściegów ozdobnych całym wzorem lub wyszyć jeden raport wybranego wzoru dokładnie z początkiem i końcem elementu). Maszyny tej klasy mają z reguły 7 mm szerokość ściegu.

Ściegi ozdobne lepiej wyglądają jak są szersze (są wtedy czytelniejsze), zwłaszcza, gdy zastosujemy ozdobną nitkę; warto o tym pamiętać już przy wyborze maszyny. Ma to również wpływ na to, jak szeroką igłę podwójną będziemy mogli zastosować w swojej maszynie. Maszyny elektroniczne mają zawsze automat, który obszywa dziurkę w jednym cyklu (różne rodzaje dziurek; z oczkiem, bieliźniana itd.). Wystarczy, że włożymy guzik w stopkę i naciśniemy na pedał lub przycisk START/STOP. To jest następna cecha takich maszyn – mogą szyć bez użycia pedała a prędkość ustawiamy wówczas za pomocą dodatkowego suwaka.

Jakie maszyny w tej kategorii warto wziąć pod uwagę? Najlepsze będą te modele, które pomimo posiadania dużej ilości elektroniki nie będą awaryjne. 

 • Elna: model Elna 560 lub Elna 550, obydwa modele nie są przeładowane elektroniką, są bardzo intuicyjne i łatwe w obsłudze;
 • Brother: bez dwóch zdań model Brother NV-15, rozsądna cena, nieawaryjna, bardzo cicha, stabilna, rozsądna ilość funkcji;
 • Janome: w przypadku marki Janome zróżnicowanie i wachlarz modeli elektronicznych jest bardzo duży i jest w czym wybierać, najtańsze modele zaczynają się w granicach 1500 zł, kończą w granicach 3000 zł; jeśli chcemy zakupić maszynę elektroniczną marki Janome ale nie chcemy przekraczać budżetu 2000 zł bardzo dobrym wyborem będzie model Janome DXL603, powyżej 2000 zł niezawodny Janome 5060DC, powyżej 2500 zł tysiąca Janome DC6100
 • Juki: do wyboru dwa modele: Juki HZL-HD40 lub Juki HZL-HD80 i z tej pary zdecydowanie lepiej postawić na Juki HZL-HD80 z uwagi na możliwość precyzyjnego sterowania i łatwość obsługi;
 • Minerva: Minerva MC90C;

Maszyny komputerowe

Maszyny elektroniczne i komputerowe to w zasadzie jedna grupa, jednak należy je rozgraniczyć ponieważ komputerowe (np. Janome TXL607, Juki HZL-G220, Juki HZL-F400, Brother F410, Brother NV-1100, Elna 580, Minerva MC250C, Minerva Decor Professional) to takie, które umożliwiają zapisywanie własnych ustawień. Dzięki temu mamy możliwość zachowania w pamięci własnych parametrów ściegu i każdej wprowadzonej zmiany w ustawieniach fabrycznych. Tworząc własne kombinacje ściegowe, napisy itd. możemy to zapisywać w pamięci maszyny.

Maszyny komputerowe mają też literki, co pozwala wyszywać alfabet. To najbardziej nowoczesne modele maszyn. Nadają się dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy szukają uproszczeń obsługi. Posiadają wszystkie możliwości wymienione przy opisie maszyn elektronicznych. Warto zwrócić uwagę na to, że najwyższe modele mają szerokość zygzaka 9mm - dotyczy to maszyn komputerowych takich jak np. Janome Skyline S5.

Ściegi

Liczba wzorów ściegów to jeden z podstawowych parametrów każdej maszyny do szycia, chyba że szukasz modelu wyłącznie do obszywania brzegów tkanin (w takim wypadku wystarczy Ci maszyna typu overlock). Liczba ta w maszynach waha się od 10 do nawet 1000. Najmniej wzorów mają najtańsze i najprostsze maszyny mechaniczne, za to najwięcej maszyny komputerowe.   Najważniejsze ściegi, które powinna posiadać każda maszyna, nawet dla początkującego amatora, to:

 • ścieg prosty (używany do zszywania tkanin, do wszywania zamków, do pikowania)
 • zygzakowy (używany do obrębiania i wszywania gumek, guzików).

Inne ważne podstawowe ściegi to:

 • ścieg kryty – stosuje się go razem ze stopką z prowadnikiem, umożliwia obrębianie, skracanie spodni, spódnic, szwy dzięki niemu są praktycznie niewidoczne;
 • ścieg overlockowy (owerlokowy) – stosuje się go do zszywania i obrębiania tkanin; najbardziej przydatne to: zamknięty ścieg overlockowy i ścieg overlockowy ukośny; najładniej prezentuje się ścieg superoverlockowy; nie należy go mylić go z prawdziwym overlockiem (czyli osobnym sprzętem) - na maszynie do szycia nigdy nie uzyskamy dokładnie takiego ściegu jak na overlocku;
 • potrójny ścieg prosty – ścieg do wzmacniania szwów, nadaje się też do obrębiania elastycznych tkanin, np. stretchu;
 • ścieg cerujący – w połączeniu z odpowiednią stopką umożliwia cerowanie dziur, bardzo przydatny;
 • ściegi elastyczne – stosuje się je do delikatnych tkanin, popularne odmiany to: ścieg siatkowy, ścieg łukowy, ścieg zygzakowy elastyczny;
 • ściegi satynowe – służą jako ściegi dekoracyjne, są bardzo gęste;

  Oprócz ściegów podstawowych, niektóre nowoczesne maszyny mają też szereg wzorów ściegów dekoracyjnych, ozdobnych. Przydadzą się osobom, które szyją z fantazją, nie ograniczają się wyłącznie do obrębiania, obrzucania.

Funkcje

W funkcjach maszyny do szycia nietrudno się pogubić, tym bardziej że najbardziej nowoczesne modele mają ich dziesiątki. Część funkcji zostało już omówionych, a poniżej zebrałam wszystkie najważniejsze:

 • funkcja szycia wstecznego (ścieg wsteczny, szycie wsteczne) – to bardzo ważna i przydatna funkcja, która służy przede wszystkim do rozpoczynania i zakańczania ściegów; w elektronicznych i komputerowych są automatyczne ryglówki; w maszynie mechanicznej będzie do tego służyła dźwignia, w maszynie elektronicznej i komputerowej przycisk;
 • automatyczne nawlekanie igły - taka funkcja dotyczy tylko kilku modeli (np. Juki HZL-F300), większość ma klasyczne nawlekacze do igieł, dwuręczne i jednoręczne;
 • automatyczne obcinanie nici – to funkcja, w którą wyposażone są niektóre maszyny elektroniczne np. Janome QXL605 i komputerowe np. Janome Skyline S3, Skyline S5Juki HZL-F400 umożliwia obcięcie nici za pomocą rozrusznika – wystarczy nacisnąć go piętą;
 • regulacja prędkości szycia – przydaje się, jeśli zależy Ci na precyzji i zamierzasz np. przy minimalnej prędkości wyszywać/naszywać aplikacje; będzie potrzebna, jeśli praca z rozrusznikiem jest dla Ciebie zbyt trudna, niewygodna; dzięki takiej funkcji możesz ustawić pożądaną prędkość szycia i nie przejmować się zbyt mocnym naciśnięciem regulatora; funkcję tę posiadają maszyny elektroniczne i komputerowe;
 • manualne regulowanie docisku stopki - przydatne, jeśli szyjesz raz cienkie, raz grube tkaniny; jest dokładniejsze niż regulowanie automatyczne; w taką funkcję jest wyposażonych jest większość maszyn; warto sprawdzić, czy maszyna umożliwia wysokie podnoszenie stopki; taka opcja przyda się podczas szycia grubych tkanin; posiada ją m.in. Juki HZL-357, Elna 340- jest to zatem funkcja, która pojawia się zarówno w maszynach mechanicznych jak i elektronicznych i komputerowych;
 • zmiana położenia igły – maszyny mechaniczne umożliwiają przesuwanie igły płynnie, najczęściej od środka stopki w lewo (np. Juno by Janome E1019, Juki HZL-353, Janome HD1800), w pojedynczych przypadkach możliwe trzy pozycje: lewo, centrum, prawo np. Singer 4432 i bardzo rzadko sterowanie płynne np. Brother HF 37; modele elektroniczne i komputerowe posiadają regulację zawsze płynną, od lewej do prawej – to znacznie wygodniejsze rozwiązanie; możesz ustawić igłę w dowolnym punkcie względem otworu w stopce;
 • transport górny – przydatny, umożliwia płynne podawanie tkaniny, co przydaje się szczególnie podczas pikowania, szycia dwóch warstw tkanin lub łączenia trudnych materiałów takich jak minky, bardzo elastyczne dzianiny, tkaniny techniczne itd.; czasem jest zainstalowany fabrycznie (np. Janome MC6700P) a niektóre maszyny (większość) wymagają wymiany stopki; górny transport można dokupić zarówno do maszyny mechanicznej np. Janome HD1800 jak i do modeli elektronicznych i komputerowych;
 • przyszywanie guzików – niektórzy uważają, że ta funkcja jest zbędna, warto jednak o niej wspomnieć; przyszywanie guzików umożliwia specjalna stopka, która coraz częściej jest dodawana przez producentów do wyposażenia standardowego;
 • obrzucanie dziurki – bardzo potrzebna funkcja; niektóre modele posiadają kilka, inne kilkanaście wzorów , a jeszcze inne umożliwiają ustawienie szerokości dziurki; zobacz nasz artykuł o obszywaniu dziurki
 • cerowanie – czyli koniec z rozpruciamii! bardzo przydatna funkcja, która działa po założeniu specjalnej stopki; funkcja cerowania dostępna w większości maszyn komputerowych;
 • pikowanie – dzięki takiej funkcji uszyjesz narzutę, ciepłą kołdrę czy kurtkę.

Producenci i ceny

Jeśli szukasz maszyny, która funkcjonuje na rynku od lat, ma sprawdzony, autoryzowany serwis w Polsce, jest produkowana w sposób odpowiedzialny, nie pochodzi z chińskiej produkcji i nie jest maszyną stricte marketową, możesz skoncentrować poszukiwania wśród takich marek jak:

Pora na wzmiankę o cenach. Za maszynę do domu zapłacisz od 500 zł do nawet 5000 zł (tak naprawdę i wyżej jeśli zależy nam na bardzo nowoczesnym modelu, który będzie posiadał wszystkie aktualnie dostępne udogodnienia technologiczne). Przyzwoitej jakości model mechaniczny dostaniesz już za 600 - 1200 zł. Za maszyny elektroniczne zapłacisz od ok. 1300 zł do 2900 zł; komputerowe będą Cię kosztować od ok. 2500 zł w górę.

Podsumowanie

Pamiętaj, że wybór maszyny powinien być podyktowany przede wszystkim Twoimi potrzebami, dlatego oprócz opanowania znaczenia podstawowych funkcji i elementów budowy maszyny, musisz też wiedzieć, które z nich rzeczywiście Ci się przydadzą.

Skontaktuj się z nami: zadzwoń +48 881 22 33 93 (w godz 10-18), a jeśli nie odbieramy bo akurat szyjemy ;-) napisz na sklep@ultramaszyna.com, chętnie doradzimy i omówimy z Tobą wszystkie wątpliwości.

Zobacz także

Komentarze

1 2 3 4 5 6 7 8
z 48
2 - 16
W sprzedaży posiadamy wyselekcjonowane produkty, które naszym zdaniem są najlepsze spośród tych dostępnych na rynku.
Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
Pomyliło mi się chodziło mi o janome 7200 .
Ale wlanie dziś zamówiłam Brother F410 i overlock Juki 644.
Jak już dojdzie i zaczne szyc to napiszę jak się sprawdzają :)
Pozdrawiam :)
Maszyna na komunię dla dziecka piękna sprawa. Za dużo tej elektroniki dzieciaki dostają, a może nauczą się czegoś przydatnego dzięki takiemu prezentowi? :)
Cześć :)
Chciałabym nauczyć się szyć... Przede mną wybór pierwszej w życiu maszyny i zastanawiam się nad którąś z marki Janome lub nad tą: bernette by BERNINA b33. Czy mogłabyś mi coś doradzić? Ze względu na małe dziecko w domku zależy mi na cichej maszynie i niezbyt skomplikowanej w obsłudze, ale również takiej, która nie będzie miała zbyt dużo funkcji na początek. Czy mój pierwszy wybór (chodzi o tą bernina) byłby dobry? Chciałabym szyć ubranka dla mojego dziecka, pościele i dodatki do domu. Z czasem może ubrania dla siebie i męża ( w zależności od tego jak będzie mi szło ;)). Pozdrawiam i ściskam serdecznie
Witam :) chciałam podpytać o maszynę Juki HZL-357ZP-C, czy będzie ona wystarczająca dla osoby, która całe życie była szwaczką a obecnie dokonuje w domu wielu przeróbek (zaczynając od jeansu kończąc na puchowych kurtkach)?? i jak to jest z tym ściegiem overlockowym, który niby posiada ta maszyna - rozumiem, że po prostu ma podobny ścieg jak typowy overlock? ale nie obcina od razu materiału? ile typów ściegów overlockowych posiada?
Każdy domowy overlock będzie miał możliwość zszywania (ścieg trzynitkowy) lub równoczesnego zszywania i obrzucania (ścieg czteronitkowy). Dobrą propozycją na początek jest choćby ten model: https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/produkt/overlock-minerva-m640ds
:)
Dziękuję. Jaki overlok wybrać dla początkującej osoby?najlepiej jakby też zszywal nie tylko obrzucał? Pozdrawai/
Cześć Aniu :)
Jeśli Twoja obecna maszyna działa bez zarzutu, na pewno warto zainwestować w owerloka, bo zdecydowanie usprawni Twoje szycie i będzie o wiele bardziej estetyczny niż obrzut na maszynie wieloczynnościowej. Jeśli natomiast obecna maszyna nie do końca Ci odpowiada, wówczas warto rozważyć jakiś inny model, na którym komfortowo będzie CI się pracowało.
Każda maszyna wieloczynnościowa wyposażona jest w ściegi owerlokowe :) Owerlok to osobna maszyna, przeznaczona do obrzucania lub obrzucania ze zszywaniem: https://www.ultramaszyna.com/sklep/-/s/kategoria/szycie-domowe-owerloki
Witam serdecznie. Szyję dla siebie i bliskich. Posiadam w domu starego łucznika od mamy. ostatnio zaczęłam szyć rekreacyjnie czapki i szale z dzianiny. Mam dylemat czy wymienić łucznika na coś nowszego - maszynę mechaniczną, czy szukać overloka? Czy opcja overloku w maszynie jest wystarczająca i spełnia swoją funkcję...Proszę o pomoc.
1 2 3 4 5 6 7 8
z 48
2 - 16
Komentuj