Jaka maszyna do szycia dla babci?

Jest przynajmniej kilka cech, które wyróżniają maszyny do szycia idealne dla babć. Chcesz wiedzieć jakie? Przeczytaj nasz poradnik!

Najlepsza maszyna do szycia dla babci - jaką wybrać?

Pamiętasz czasy, kiedy podczas odwiedzin u dziadków na półce zawsze stał stary Łucznik?  Jeśli Twoja babcia jest pasjonatką szycia albo z chęcią rozpoczęłaby swoją krawiecką przygodę w domowym zaciszu, pamiętaj, że niebawem zbliża się idealna okazja, by spełnić jej marzenia! Przygotowaliśmy dla Was listę pomysłów na prezent z okazji Dnia Babci. 21 stycznia tuż, tuż :) 

Nowa maszyna do szycia

Jeśli Twoja babcia kiedyś szyła, to najprawdopodobniej pracowała na starym modelu Łucznika albo Singera. Warto zadbać o to, by nowa maszyna była możliwie podobna w budowie, żeby ułatwić jej naukę obsługi. Polecamy Twojej uwadze w szczególności modele mechaniczne, czyli takie, które działają tylko z pomocą rozrusznika nożnego, a wszystko w nich ustawiamy manualnie, za pomocą suwaków i pokręteł. Maszyny mechaniczne nie posiadają być może niezrozumiałych dla naszych babć elektronicznych wyświetlaczy, sensorów i przycisków. Istotną kwestią będzie w tym przypadku również chwytacz. Zdecydowanie rekomendujemy wybór maszyny z chwytaczem wahadłowym,  w pełni metalowym, a przez to bardziej solidnym i zarazem najbardziej tradycyjnym sposobem nawlekania. Dobrze, by maszyna wyposażona była również w:

  • możliwie duże i wyraźne rysunki ze ściegami, by widać było dokładnie wszystkie szczegóły,
  • dobre oświetlenie, najlepiej ledowe,
  • prosty mechanizm wymiany igły oraz nawlekacz, który pomoże babci uporać się z umieszczeniem nitki w igle,
  • szybki i łatwy system wymiany stopek, tzw. mocowanie typu matic (zatrzaskowe),
  • dużą, widoczną i lekką w obsłudze dźwignię uruchamiającą szycie wstecz
  • wygodny uchwyt do podnoszenia stopki;

Warto również rozważyć maszyny, które mogą szyć na uniwersalnych szpulkach, dzięki temu unikniemy problemu, kiedy się zgubią, bo będzie można je znaleźć w dowolnej pasmanterii.

 

Które modele polecamy?

Modele 419S i 423S marki Janome to jedne z najsolidniejszych maszyn domowych na rynku. Od lat z powodzeniem działają w naszej pracowni, zarówno podczas pracy na kursach szycia dla początkujących, na których szyjemy odzież z różnorodnych materiałów, ale także na kursie szycia torebek, gdzie kursanci pracują z kilkoma warstwami ekoskóry czy nubuku. Seria ta to maszyny o wzmocnionej konstrukcji, z metalowymi podzespołami wewnątrz oraz metalowym korpusem. Do dyspozycji mamy pełen zestaw ściegów użytkowych (prosty, zyg-zak, trójskok, owerlokowy, ściegi elastyczne, obszywanie dziurek automatyczne lub półautomatyczne), metalowe trzpienie na nici, bardzo solidny chwytacz wahadłowy (z tradycyjnym bębenkiem), wolne ramię, schowek na dodatkowe stopki i akcesoria, a także nawlekacz igły. Maszyny te doskonale radzą sobie z różnorodnymi materiałami, zatem nie musicie martwić się o to, że nie sprosta krawieckim oczekiwaniom babci. Wszystkie ustawienia wybieramy za pomocą intuicyjnych suwaków, oznaczenia są dość duże, czytelne, a obsługa tych modeli jest naprawdę prosta. Dystrybutor marki oferuje aż 6-letnią gwarancję na każdy z tych modeli. Szczegółowe informacje o poszczególnych modelach klikając w zdjęcia.

 Janome 419 s

Janome 423 sTe dwa modele to na pewno faworytki pod kątem odporności ale mamy jeszcze kilka asów w rękawie. Kolejny model warty rozważenia to Janome 523S - najnowszy model marki, który swoimi możliwościami jest niemal bliźniaczy z maszynami, o których pisaliśmy wyżej.

 

 

Ma mocny silnik, metalowe podzespoły, wytrzymałość i solidność – wiemy, bo prześwietliliśmy tę maszynę na wskroś :) Tutaj dla odmiany wszelkie ustawienia możemy regulować za pomocą wygodnych pokręteł. Zmiana gęstości czy szerokości ściegu jest bardzo prosta, wszystko jest bardzo czytelne i zasadzie nie musimy czytać instrukcji obsługi, ponieważ intuicyjnie wiemy. Śmiało możemy powiedzieć, że maszyna jest niezawodna. Czarno-biała kolorystyka sprawia, że jej design, mimo iż tradycyjny, nabiera jednak świeżego, minimalistycznego charakteru.   Kolejne propozycje warte rozważenia, w nieco niższym budżecie ale poziom solidności dokładnie ten sam, co wyżej: Elna 220 eXplore i Elna 240 eXplore – te dwa modele szwajcarskiej marki Elna to również bardzo dobra propozycja, którą od wielu lat możecie testować w naszej pracowni.

 

Elna 220 eXplore

 

Zarówno model 220, jak i model 240 doskonale radzą sobie z lekkimi, jak i bardziej wymagającymi, grubszymi materiałami. Modele te mają w pełni metalowe podzespoły. Są odrobinę lżejsze niż wcześniejsze modele Janome, o których pisaliśmy, ponieważ nie posiadają dodatkowo metalowego korpusu. Również mamy tu metalowy chwytacz wahadłowy, a także przyjemny dla ucha dźwięk pracy. Wszelkie ustawienia zmieniamy za pomocą wygodnych pokręteł. Ściągawka ze ściegami jest czytelna, a same ściegi – rzecz jasna typowo użytkowe, a więc tak, jak w przypadku poprzednich maszyn – znajdziecie tam ściegi niezbędne do wykonania większości krawieckich zadań. Gwarancja na obie te maszyny może być wydłużona do 5 lat.

 

Elna 240 eXplore

 

Ostatnią naszą propozycją jest seria B marki Minerva. Znajdziecie tutaj model maszyny o wzmocnionej konstrukcji. Tak jak w poprzednich modelach – mamy do czynienia z solidnym chwytaczem wahadłowym, lepszym dla oka ledowym oświetleniem i mocnym, 70W silnikiem. Maszyna z tej serii dobrze radzi sobie z materiałami o różnej grubości i jest stabilna podczas pracy. Dystrybutor oferuje nam ponadto 5-letnią gwarancję na ten model.

 

Minerva B32

 

 

 

Poza maszyną prezent dla babci to... Nowe nożyczki krawieckie

Komfort krojenia jest bardzo ważny, dlatego każda krawcowa ucieszy się nowej pary, ostrych nożyczek do cięcia materiałów. Warto więc rozważyć parę niezawodnych modeli: np. japońskie super ostre nożyczki KAI 23 cm lub Fiskars 21 cm

Oraz zaproszenie na kurs! 

Jeśli Twoja babcia jeszcze nie szyła, lub szyła bardzo dawno temu -  nasze kursy, w tym 9 godzinny kurs "Pierwsze spotkanie z maszyną do szycia" będzie świetnym przygotowaniem do pierwszych krawieckich kroków lub przypomnieniem swoich umiejętności Krawieckich. Na kursie będzie okazja zapoznać się:

  • z różnymi rodzajami ściegów, jakie można uzyskiwać z maszyny, omówimy również ich przeznaczenie i możliwe zastosowanie;
  • pokażemy czym jest overlock, do czego służy i jak go prawidłowo obsługiwać;
  • w części praktycznej zrealizujemy gotowe wyroby - omówimy i uszyjemy różne typy woreczków, poduszki na szpilki, przerobimy podstawowe rodzaje szwów, w tym: wszywanie wypustki, lamowanie, obręb (czyli jak najprościej skracać spodnie), szew francuski (czyli jak najszybciej szyć bez overlocka) itd.;
  • warsztaty zakończymy większym dziełem! :) Uszyjemy poszewkę na poduszkę, zamykaną na zamek kryty. 

Pełną ofertę zaproszeń na kursy możesz sprawdzić tutaj.

Nie zapomnijcie dołączyć do prezentu pięknej kartki z życzeniami i mocy uścisków! Mamy nadzieję,  że pomogliśmy Wam i że znajdziecie idealny prezent.