Jak tworzyć własne wykroje? Wstęp do konstrukcji

Jak tworzyć własne wykroje? Nauka konstrukcji odzieży

Jak często zdarzało się, że złościłaś się na dostępne na rynku wykroje, bo żaden z nich:

 • nie pasował idealnie na Twoją sylwetkę: był za ciasny lub za luźny,
 • nie był Twoim wymarzonym fasonem,
 • nie był oryginalny i wyglądał jak setki innych wykrojów,
 • nie był w rozsądnej cenie?

Prawda, że często? Można odnieść wrażenie, że większość dostępnych na rynku wykrojów jest tworzonych na każdą sylwetkę, tylko… nie na Twoją. I nigdzie nie można znaleźć fasonu, który Ci się marzy!

Jest na to recepta - należy nauczyć się samodzielnego tworzenia wykrojów, czyli konstrukcji odzieży, raz na zawsze uwalniając się od gotowców!

W tym wpisie postaramy się opowiedzieć, na czym polega konstrukcja odzieży i jak się się jej skutecznie nauczyć. Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości, których, zwłaszcza jeśli jesteś osobą początkującą w szyciu, może być sporo. Nie ma w tym nic dziwnego - pomimo tego, że konstrukcja jest nieodłącznym elementem szycia, nie każdy wie, co w ogóle wchodzi w jej zakres i na czym dokładnie polega.

 

Konstrukcja odzieży, czyli wykroje dopasowane do sylwetki

Każdy z nas jest unikatowy pod wieloma względami -  również pod względem sylwetki, proporcji ciała, długości kończyn, itp. Gotowe ubrania, kupione w sklepach, często wymagają choćby podstawowych korekt i rzadko leżą na naszym ciele idealnie. Nie mówiąc już o wszystkich tych sytuacjach, gdy w trakcie zakupów próbujemy znaleźć ubranie na specjalną okazję, które:

 • ma odpowiedni design
 • jest uszyte z odpowiedniego materiału, we właściwym kolorze,
 • leży idealnie,
 • jest w rozsądnej cenie.

Dokonanie takiego zakupu to często nie lada wyzwanie!

W wielu przypadkach nauka szycia oraz konstrukcji rozpoczyna się właśnie w wyniku potrzeby posiadania ubrań, które leżą na nas dobrze, są wygodne i spełniają wszystkie oczekiwania. Choć znajdziemy na rynku wiele gotowych wykrojów, one również wymagają przynajmniej kilku korekt. Dla osoby bez wiedzy na temat podstaw konstrukcji odzieży, proporcji ciała i modelowania wykrojów, dopasowanie takiej formy może być problematyczne.

W tym miejscu dochodzimy do pierwszej praktycznej korzyści z nauki konstrukcji odzieży - dzięki tej wiedzy bez problemu przerobimy i dopasujemy gotowy wykrój do swoich potrzeb. Co więcej  - dzięki wiedzy na temat konstrukcji, będziesz również w stanie stworzyć dowolny wymarzony przez siebie fason dopasowany do Twojej sylwetki!

 

Jak zacząć uczyć się konstrukcji?

Nauka konstrukcji wbrew pozorom nie jest trudna i nie wymaga nawet wcześniejszej wiedzy o szyciu - choć nie da się ukryć, że wcześniejsza wiedza na temat korzystania i szycia wykrojów bardzo pomaga. Jest jednak jeden warunek - naukę należy rozpocząć pod okiem doświadczonego konstruktora lub na bazie dobrej literatury. Oszczędzi to wielu prób i błędów, a w efekcie frustracji oraz nabrania złych nawyków. Niestety wiele osób zraża się do tematu w wyniku prób na własną rękę, a dobrze wytłumaczona konstrukcja pod okiem doświadczonego pedagoga jest w rzeczywistości niezwykle prosta i satysfakcjonująca.
Dlatego w ultraMaszynie oferujemy kursy online prowadzonych przez najlepszych specjalistów w branży.

Jak wygląda nauka podczas kursu konstrukcji?

Konstrukcja odzieży dzieli się na wiele różnych etapów m.in:

Na początek zawsze polecamy zacząć od konstrukcji z tkanin, ponieważ jest to podstawa do dalszej nauki. W ultraMaszynie pracujemy w małych i kameralnych 8-osobowych grupach grupach, gwarantujących spokojną i efektywną pracę grupową, jak i indywidualne podejście do każdego kursanta.

Naukę konstrukcji wykrojów rozpoczynamy od nauki podstaw antropometrii, czyli wiedzy o proporcjach ciała. Uczymy w jaki sposób dzielić sylwetkę na odcinki oraz pokazujemy jak poszczególne wymiary znajdują swoje odzwierciedlenie na papierze. Wykroje są płaskie, a nasze ciało to przestrzenna bryła, dlatego podstawą konstrukcji jest uświadomienie, w jaki sposób płaski element po zszyciu staje się przestrzenny i dopasowany do ciała.W dalszej części uczysz się, w jaki sposób zbierać miarę z poszczególnych odcinków ciała (np. talia, biodra, długość pleców, obwód szyi) oraz jak przekształcić je w tzw. siatkę konstrukcją, która będzie służyć do stworzenia formy podstawowej. Forma podstawowa to Twoja własna forma, dopasowana na Twoje wymiary, na bazie której będziesz mogła tworzyć dalsze fasony. Na tym etapie kończy się część wykreślno-matematyczna.

Po wykreśleniu konstrukcji zawsze konieczne jest odszycie prototypu - pierwszego wzoru z najtańszego materiału, który pozwoli nam na sprawdzenie, czy dobrze narysowaliśmy formę na papierze. Z takiego uszytego, próbnego wzoru, możemy nanosić jeszcze poprawki na naszą papierową formę. Dopiero teraz możemy przystąpić do procesu modelowania.

Proces modelowania zaczynamy dopiero, gdy mamy na 100% sprawdzoną formę podstawową. Polega na odpowiedniej modyfikacji wykroju - wykrój jest cięty i przekształcany, pracujemy głównie z nożyczkami, taśmą klejącą i dużą ilością pergaminu. Na tym etapie niezbędne jest prowadzenie doświadczonego pedagoga, ponieważ jest wiele elementów, które mogą umknąć uwadze początkującego konstruktora.

Po ostatniej modyfikacji,  zmodelowany wykrój odrysowyjemy jako finalną wersję na pergaminie i przystępujemy do odszywania prototypu z surówki. Czasem będą potrzebne korekty - w takim wypadku nanosimy je na ostatnią wersję wykroju i odszywamy prototyp ponownie, aż do uzyskania pełnej satysfakcji.

W trakcie nauki konstrukcji przygotujesz podstawowe siatki konstrukcji na własny wymiar, na takie ubrania jak:

 • spódnica,
 • bluzka,
 • spodnie,
 • sukienka,

 


Jakie są kolejne etapy nauki konstrukcji?

Naukę tworzenia wykrojów najlepiej rozpocząć od kursu konstrukcji odzieży z tkanin. Robienie wykrojów z tkanin stanowi bazę, punkt wyjściowy do dalszej nauki tej dziedziny krawiectwa. Tutaj uczysz się podstaw -  wyznaczania nitki prostej, pracy na skosie materiału, poznajesz zasady radzenia sobie z grubymi surowcami, elastycznymi, cienkimi -  jest to wiedza niezbędna by pójść dalej w kierunku nauki konstrukcji oraz by tworzone formy leżały idealnie.

W szkole szycia ultraMaszyna możesz kontynuować swoją edukację, idąc na kurs konstrukcji odzieży z dzianin. Kurs konstrukcji dzianin przebiega podobnie do kursu robienia wykrojów z tkanin - tworzenie siatek konstrukcyjnych, odszywanie prototypów i modelowanie -  jednak sama konstrukcja na ten typ materiału rządzi się zupełnie innymi prawami. Konstrukcja dzianin jest nową dziedziną, ale cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem z uwagi na popularyzację tego materiału. Istnieje natomiast wiele różnic między wykrojami na tkaniny i dzianiny. Ich konstrukcja jest inna z uwagi na wiele parametrów, które są wykorzystywane w trakcie tworzenia tych wykrojów - nie można stosować ich wymiennie.

Na zajęciach konstrukcji dzianin poznajesz konstrukcję koszulek, bluz, spodni dresowych, body, topów, legginsów - form dopasowanych do sylwetki. Na podstawie tych dopasowanych form tworzy się konstrukcje luźne oraz oversize. Na kursie konstrukcji dzianin skupiamy się również na najważniejszych zagadnieniach związanych z pracą z dzianiną i jej cechą charakterystyczną - rozciągliwością. Pracujemy nad takimi zagadnieniami jak: stabilizacja dzianiny, obliczanie jej rozciągliwości, wykańczanie wyrobów dzianinowych na maszynie i owerloku.

Od kogo należy uczyć się konstrukcji i robienia wykrojów na ubrania?

Wszystkie kursy w ultraMaszynie prowadzą czynni praktycy zawodu konstruktora odzieży w prestiżowych miejscach w Polsce, związanych z branżą odzieżową. Instruktorzy, którzy tworzą ultraMaszynę pracują również w takich instytucjach jak: teatry, akademie sztuk pięknych, renomowane zakłady krawieckie odzieżowe współpracujące ze znanymi markami odzieżowymi.

Korzyści z nauki konstrukcji odzieży

Konstrukcja odzieży pozwala Ci tworzyć formy na wymiar: spódnice, spodnie, sukienki, bluzki, koszule i wiele innych.

Na bazie tych form możesz później stworzyć dowolny wykrój na różnorodne ubrania. Są one niezbędne do tworzenia różnych wariantów odzieży - projekty realizuje się zawsze poprzez przemodelowanie takich bazowych form konstrukcyjnych.

Dodatkowo, kurs robienia wykrojów to solidna podstawa z zakresu modelowania form, dzięki której będziesz w stanie zaprojektować i stworzyć każdą, najbardziej skomplikowaną bluzkę czy sukienkę. Zajęcia w zależności od wybranego profilu możesz rozszerzyć o naukę szycia prototypów, które pozwolą sprawdzić poprawność wykonanej formy.

I najważniejsze - dobry konstruktor to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych specjalistów w branży mody i krawiectwa.

Krawieckie kursy zawodowe: krawiec i technolog odzieży

Zastanawiasz się nad pracą w zawodzie ściśle związanym z branżą mody, ale obawiasz się że szyciowa konkurencja jest zbyt duża? Zdobycie kompleksowych kompetencji krawiecko konstruktorskich sprawi, że to Ciebie pracodawcy będą szukać!

Nasza placówka jako jedna z kilku w Polsce wpisana jest na listę placówek Kuratorium Oświaty. Prowadzimy kompleksowe kursy nauki zawodu.

 

KURS ZAWODOWY - KRAWIEC

Kompleksowy kurs prowadzony od podstaw, przygotowujący do zawodu krawca obejmujący zarówno szycie jak i konstrukcję. Bogaty 760h godzinny program obejmuje m.in:

 • naukę szycia oraz procesów i technologii szycia
 • naukę konstrukcji
 • materiałoznawstwo
 • rysunek żurnalowy
 • pracę na maszynach domowych i przemysłowych
 • wizytę w prawdziwej szwalni

  Kolejna edycja startuje w październiku 2022 - zapisy w LINKU

 

KURS ZAWODOWY - TECHNOLOG ODZIEŻY

Kurs zawodowy: Organizacja procesów wytwarzania wyrobów odzieżowych umożliwia uzyskanie umiejętności i kwalifikacji pozwalających na zdobycie pracy na stanowiskach menedżerskich, koordynujących pracę w szwalni lub budowanie własnej marki odzieżowej. Kurs można rozpocząć niezależnie lub jako uzupełnienie do kursu zawodowego: krawiec.
490h program obejmuje m.in:

 • naukę konstrukcji i stopniowania w komputerowym programie CAD
 • naukę dokumentacji techniczno-technologicznej,
 • planowanie produkcji
 • organizowanie działań związanych z marketingiem
 • budowanie tożsamości marki,
 • podstawy visual merchandisingu,

  Kolejna edycja startuje w październiku 2022 - zapisy w LINKU

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj