Jak szyć podwójną igłą?

Jak szyć podwójną igłą i na co zwrócić uwagę w trakcie jej wyboru? 

Jeśli zastanawiasz się, jak szyć podwójną igłą, mam nadzieję, że ten wpis rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości, których możesz mieć sporo i nie ma w tym nic dziwnego, niezależnie od tego czy szyjesz już od dawna, czy też jesteś na początku swojej krawieckiej przygody. 

W trakcie nauki szycia przyzwyczajamy się przede wszystkim do szycia standardową jedną igłą z jednym oczkiem - dokładnie taką, jaka jest zamontowana w maszynie fabrycznie, kiedy wyjmujesz ją z pudełka po zakupie. Dla wielu osób, które szyją nawet przez długi czas, podwójna igła pozostaje czymś zupełnie nieznanym a rzeczywiście jest tak, że trzeba wiedzieć o niej kilka rzeczy, żeby móc sobie z nią poradzić w trakcie szycia.

Wykład o podwójnej igle należy rozpocząć od tego, że w zasadzie na rynku jest dwóch producentów dobrych jakościowo igieł podwójnych - jest to marka Organ oraz marka Schmetz. 

IGŁY PODWÓJNE ORGANIGŁY PODWÓJNE SCHMETZ

Obydwie te firmy produkują igły w różnych rozstawach (różnych odległościach pomiędzy jedną a drugą igłą) oraz w dwóch gatunkach - do szycia tkanin i do szycia dzianin. Obydwa typu igieł różnią się miedzy sobą. Igły podwójne do szycia tkanin mają ostre zakończenia, takie, które zapobiegają kaleczeniu materiału w trakcie szycia (delikatnie przechodzą przez nitki wątku i osnowy) natomiast igły podwójne do szycia dzianin mają zaokrąglone zakończenia (potocznie określane mianem “igieł z kulką”) po to, żeby nie zaciągnąć oczka (dokładnie tak samo jak w rajstopie). Jeśli chodzi o rozstawy igieł to spotkać możesz odległości: 2,5 mm, 4 mm oraz 6 mm.To jaki rozstaw wybrać jest uzależnione od rodzaju materiału, jaki masz zamiar szyć. Ogólne zasady są następujące:

  • szycie cienkich, wiotkich, delikatnych, bardzo elastycznych materiałów - wybierz rozstaw 2,5 mm,
  • szycie średnio grubych, rozciągliwych materiałów, uznawanych za standardowe i najczęściej wykorzystywane - wybierz rozstaw 4 mm,
  • szycie grubych materiałów, sztywnych, grubo plecionych - wybierz rozstaw 6 mm.

Zawsze należy pamiętać również o dopasowaniu gatunku igły do gatunku szytego materiału. Do szycia dzianin, czyli takich materiałów jak jersey, dresówka, dzianina pętelka drapana i niedrapana, trykot, lycra, stretch itd., wybierz igłę podwójną do szycia dzianin. Do szycia tkanin tj. jeansu, tkanin bawełnianych, krep, żorżety itd., wybierz igłę podwójną do szycia tkanin.

Ścieg na tkaninie:

 

Ścieg na dzianinie:

 

Jeśli chodzi o ściegi, z których możemy korzystać po zamontowaniu podwójnej igły to po pierwsze, oczywiście możemy ustawić w maszynie standardowy ścieg prosty. Czy jeszcze jakieś inne programy ściegowe mogą być wyszywane podwójną igłą? Oczywiście, że tak ale należy zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie programy ściegowe się do tego nadają.

Jeśli posiadasz maszynę mechaniczną (sterowaną manualnie) musisz samodzielnie wiedzieć/ocenić, które ściegi możesz wybrać. Możesz to ocenić na dwa sposoby. Po pierwsze, sprawdź jaką maksymalną szerokość ściegu można uzyskać w danej maszynie. Większość modeli mechanicznych ma maksymalną szerokość zygzaka 5 mm - w przypadku takiej szerokości od razu wiadomo, że w takiej maszynie nie można zastosować igły podwójnej o rozstawe 6 mm ponieważ najzwyczajniej w świecie nie zmieści się ona zarówno w otworze w stopce jak i otworze w płytce ściegowej. Czy to automatycznie oznacza, że można natomiast użyć igły z rozstawem 4 mm? Jeśli będziesz korzystać z niej po to, żeby szyć ściegiem prostym a do tego igła będzie w położeniu centralnym to jak najbardziej tak. Uważaj jednak na odchyły igły w lewą lub prawą stronę w trakcie szycia innymi ściegami. Jeśli odchylenie na lewo lub na prawo będzie zbyt radykalne, istnieje ryzyko, graniczące z pewnością, że jedna z igieł uderzy w stopkę i się złamie. Mam nadzieję, że na podstawie tych przykładów wiesz już, na co należy zwrócić uwagę w trakcie wyboru igły i jej montażu. Drugim sposobem na ocenę, czy dana igła pasuje do konkretnego modelu, jest jej założenie i organoleptyczna ocena, czy igła przechodzi przez otwór w stopce a następnie otwór w płytce. Po zamontowaniu igły w gnieździe i wybraniu ściegu należy pokręcić kilka razy (powoli i delikatnie) kołem zamachowym do siebie i jednocześnie patrzeć, czy igła przechodzi przez otwory. W tym miejscu może przychodzić Ci do głowy pytanie, czy jeśli zamontuje złą igłę i nie zrobię opisywanego powyżej testu, to czy jestem w stanie uszkodzić maszynę w bardziej poważnym zakresie? Odpowiedź brzmi - tak. Co prawda, zdarza się to szalenie rzadko ale jeżeli jedna z igieł niefortunnie i bardzo mocno uderzy w płytkę ściegową może w tym czasie dojść do przestawienia igielnicy a tę usterkę może naprawić raczej tylko mechanik (chyba, że masz w domu złotą rączkę).

A co w przypadku, jeśli masz do dyspozycji maszynę elektroniczną lub komputerową? Tutaj sprawa jest zdecydowanie prostsza bo bardzo możliwe, że masz w swoim modelu do dyspozycji przycisk podwójnej igły, po naciśnięciu na ten przycisk maszyna zablokuje te ściegi, które nie mogą być wyszywane podwójną igłą. Jak się domyślasz, dzięki takiemu rozwiązaniu dużo trudniej o sytuację, w której dojdzie do złamania igły.


Jak nawlec nić na podwójną igłę?

Po przeczytaniu wszystkich powyższych informacji, może teraz przychodzić Ci do głowy pytanie, jak nawlec nić na podwójną igłę? Spieszę z odpowiedzią :) Maszynę nawleka się tak samo jak przy nawlekaniu pojedynczą nitką (droga nawleczenia jest dokładnie taka sama) z tą różnicą, że w palcach przez cały czas trzymasz dwie nitki razem i rozdzielasz je dopiero na etapie nawlekania igieł. W zależności od tego, czy przy gnieździe do montażu igły, masz jeden haczyk czy dwa, przeprowadzasz nitki albo przez ten jeden haczyk albo już na tym etapie rozdzielasz nitki na lewą i prawą. Jeśli chodzi o sam montaż szpulek to w zasadzie każdy nowoczesny model maszyny ma albo dwa zamontowane trzpienie na górze, albo jeden zamontowany a drugi w zestawie standardowym. W przypadku, w którym w swojej maszynie nie masz takich dwóch trzpieni, spokojnie możesz wykorzystać dodatkowy stojak, który ustawisz z boku sprzętu szyjącego. Szpulkę z nitką dolną nawlekamy standardowo, umieszczamy ją w koszyczku chwytacza rotacyjnego lub w metalowym bębenku, cała procedura nawlekania w zasadzie nie różni się znacząco od standardowego nawlekania maszyny pojedynczą nitką do pojedynczej igły. W przypadku szycia podwójną igłą korzystamy ze standardowych nici poliestrowych, grubość najlepiej 100 lub 120. Nie zakładaj do podwójnych igieł grubszych nici (o niższych wartościach numerycznych np 60), nawet jeśli planujesz przeszywać jeans. 
W jaki sposób szyć podwójną igłą - garść porad i video tutorial!

Z tego akapitu dowiesz się jak szyć podwójną igłą i na co zwrócić uwagę. Po nawleczeniu maszyny, nie zmieniaj naprężenia nitki dolnej na bębenku. Naprężenie nitki górnej powinno być ustawione na 3 lub 4 (wartości dla maszyn o nie zużytych naprężaczach). Nitka dolna powinna delikatnie przeciągać na dół nitki z igieł. W zależności od wybranego ściegu korzystaj ze stopki uniwersalnej lub stopki z szerokim wejściem, tej samej, którą wykorzystuje się do szycia ściegów ozdobnych (w droższych modelach maszyn jest w zestawie standardowym). Jeśli przymierzasz się do wykańczania dzianiny, wcześniej podklej krawędź, którą będziesz szyć, wkładem odzieżowym - najlepiej cienkim wkładem dzianym. Tak ustabilizowana dzianina będzie łatwiejsza do przeszycia i zmniejsza się ryzyko ściągnięcia/zrolowania materiału. Po wybraniu ściegu prostego i rozpoczęciu szycia, na prawej stronie będą powstawać dwie równoległe stebnówki inaczej mówiąc dwa ściegi proste a na lewej stronie zygzak prowadzony od jednej nitki do drugiej (przy założeniu, że wybrałaś/eś ścieg prosty). Zygzak na dole będzie powstawać przy każdym ściegu, efekt na prawej stronie będzie natomiast uzależniony od wybrania programu ściegowego. Złote zasady, których należy się trzymać to:

  • szyjemy wolniejszym tempem, 
  • na starcie przeprowadzamy nitki pod stopką do tyłu, trzymamy je delikatnie w palcach z tyłu maszyny,
  • pomagamy maszynie wystartować,
  • kończymy szycie poprzez najechanie na metę.

Do czego najczęściej wykorzystuje się szycie podwójną igłą?

Do wykańczania wyrobów odzieżowych, jest to ścieg delikatnie elastyczny, do wykonywania ozdobnych przeszyć, w trakcie szycia odzieży dziecięcej oraz ozdób do domu.


Czym różni się przemysłowy ścieg podwójny od tego wykonanego podwójną igłą?

Ścieg drabinkowy, który wykonują renderki przemysłowe, ma zupełnie inną budowę i dzięki temu jest w pełni elastyczny - ten z maszyny domowej, imitujący to wykończenie nie jest tak samo elastyczny a co za tym idzie nie jest tak odporny na rozciąganie - jest to istotne zwłaszcza w takich wykończeniach jak doły legginsów, doły rękawów.

Zobacz wiedzę w pigułce dotyczącą podwójnych igieł na naszym video, które powstało w ramach cyklu “Nauka podstaw szycia”:

 

 
 

W ramach cyklu “Nauka podstaw szycia” co tydzień dzielimy się z Tobą darmową porcją krawieckiej wiedzy. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych materiałach, wystarczy zasubskrybować nasz kanał na YouTube.