Jak nauczyć się szyć w domu?

Jak i co ćwiczyć, żeby szybko dojść do perfekcji? Wykonywanie jakich zadań ma sens i co przyda się później w szyciu gotowych wyrobów? Chcesz zacząć naukę szycia i zadajesz sobie te pytania? Spieszymy z pomocą z zestawem podpowiedzi i sugestiami, jakie ćwiczenia warto wykonywać :) 

Jeśli nie masz możliwości lub pewności, że warto pójść na kurs krawiecki lub skorzystać ze szkolenia online ten krótki wpis podpowie Ci, co ćwiczyć samodzielnie w domu.

Zanim zaczniemy przygotuj:

  • maszynę do szycia,
  • kartkę papieru (najlepiej w kratkę),
  • skrawki tkanin (tkanin, nie dzianin!) - najlepiej stabilny, sztywny materiał, który nie rozciąga się ani wzdłuż ani wszerz; do pierwszych ćwiczeń możesz wykorzystać stare prześcieradło, zasłonę lub kupić kupon materiału w second handzie; najlepiej jak tkanina będzie jednokolorowa,
  • dobre chęci i pozytywne nastawienie

Przygotowane? Bardzo dobrze! :)

 

To co by tu teraz zrobić?

Jeśli w trakcie szycia nadal zdarzają Ci się problemy, zrywa Ci nitkę bądź porywa ją do góry, a może ścieg nie wygląda prawidłowo, najwyższy czas na zapoznanie się z najczęściej popełnianymi błędami. Zanim przejdziesz do dalszej części tego wpisu, przeczytaj proszę ten artykuł.

 

Zacznij od ćwiczeń

Może wyda Ci się to dziwne, ale zacznij od kartki papieru i nawet nie nawlekaj maszyny. Staraj się szyć tak, żeby igła trafiała w linie, przeszyj kilka linii równoległych, następnie kilka linii prostopadłych, tak, żeby przeszyć kilka kratek. Następnie wyjmij kartkę spod maszyny i sprawdź pod światło czy udało Ci się szyć po liniach.

 

 

Później możesz spróbować szyć po kartce z nawleczoną maszyną, możesz postarać się wykonać dowolne przeszycie po liniach, np.:

Takie ćwiczenie również pomoże Ci w nabraniu wprawy:-)

Nawlecz maszynę, wytnij z tkaniny kwadrat lub prostokąt, teraz spróbuj wykonać kratkę na materiale. Najpierw przeszyj kilka linii równoległych, potem kilka prostopadłych. Krawędź materiału i stopka mają być Twoim prowadnikiem. Zwróć uwagę, że stopka jest ułożona w taki sposób, że bok płozy jest równoległy do poprzednio wykonanego ściegu.

Po wykonaniu linii równoległych i prostopadłych spróbuj poprowadzić linię pod skosem. Jeśli udało Ci się poprawie wykonać kratkę, linia skośna powinna stanowić przekątne kwadratów.

Kratka opanowana? Bardzo mnie to cieszy:-) Idziemy zatem w kierunku fal, kątów ostrych i prostych. Weź kolejny kawałek i narysuj kredką lub cienkim mazakiem linie faliste, okręgi, zygzak i kąty proste, staraj się szyć po śladzie:

Weź kolejny kawałek tkaniny; nie musi to być idealnie równy kwadrat, ponieważ teraz będziemy ćwiczyć mocowanie ściegu (zabezpieczenie przed pruciem). 

Każda maszyna ma funkcję szycia wstecz (w maszynach mechanicznych trzeba będzie przytrzymać dźwignię szycia wstecz, w maszynach elektronicznych będzie do tego służył przycisk). Wykonuj ściegi proste, na początku i na końcu każdego ściegu próbuj robić ryglowanie (mocowanie, szycie przód-tył). 

 

Prawidłowe ryglowanie

Zaczynam szyć w materiale, robię około 2-3 skoki do przodu, następnie wciskam przycisk szycia wstecz, szyję po śladzie około 2-3 skoki, puszczam przycisk i szyję dalej określony odcinek. Kiedy dojadę do końca zatrzymuję się, wciskam przycisk szycia wstecz i po śladzie szyję około 2-3 skoki. Jasne, czy wrzucać video :)?? 

Zaprzyjaźnij się ze swoją maszyną po przećwiczeniu szycia ściegiem prostym; teraz ustawiaj po kolei pozostałe ściegi, zmieniaj ich parametry - zmieniaj gęstość i szerokość. Obserwuj co dzieje się z materiałem i jak zachowują się poszczególne programy ściegowe w zależności od konkretnych ustawień.

No dobrze… Czy czujesz się już jak Lewis Hamilton w swoim bolidzie F1? Mam nadzieję, że tak :-) Podnosimy zatem poprzeczkę wyżej! 

Czas na Twój pierwszy, prosty projekt krawiecki - woreczek z tunelem. 

 

Woreczek z tunelem

Wytnij prostokąt dowolnej wielkości, może być np. szeroki na 30 cm, długi na 45 cm.

Ustaw na maszynie ścieg zygzak, spróbuj obrzucić krawędzie (pierwsze próbki ściegu zawsze wykonuj na ścinku tkaniny). Jeśli na tym ściegu maszyna zawija Ci materiał spróbuj ustawić trójskok. Następnie obrzuć prostokąt dookoła.

Złóż prostokąt wzdłuż na pół i zszyj boki, ale uwaga nie całe! Zszywając boki musimy uwzględnić otwór na tunel - średnica ok 1,5 cm.

Teraz czas na zszycie tunelu; wywiń wartość tunelu (2,5 cm) tak, żeby materiał stykał się lewą stroną do lewej.

Przyszyj tunel - żeby było Ci wygodniej odsłoń wolne ramię w maszynie.

Teraz weź agrafkę i wciągnij do tunelu sznurek lub tasiemkę :-)

Voila!

W ten sposób powstał woreczek z najprostszym tunelem z wejściem na tasiemkę po jednej stronie.

A co jeśli chcemy mieć na górze woreczka kryzę? Należy wywinąć do wewnątrz większą wartość obłożenia.

Zwróć uwagę, że tutaj tunel nie jest przy samej górnej krawędzi. Został zaszyty głębiej, dwoma ściegami prostymi. Dzięki temu na górze tworzy się efekt falbanki.

A co jeśli chcemy mieć woreczek, który ma wlot na sznurek/tasiemkę z obydwu stron? Tutaj wykonałam tutorial przy użyciu dwóch innych kawałków materiału żebyście zobaczyli jak można się tym pobawić i zmienić efekt.

  • Wycinamy cztery prostokąty (mają stanowić dwie pary o takich samych szerokościach, ich wysokość może być różna byleby występowała zgodność w parze).
  • Po wycięciu obrzucamy krawędzie (zabezpieczamy przed strzępieniem).
  • Następnie składamy prostokąty z osobnych par (nie zszywamy prostokątów z tej samej pary).

  • Po zszyciu rozprasuj zapasy na płasko i złóż zszyte elementy prawą do prawej, krawędzie do krawędzi.

  • Pamiętaj o zostawieniu otworów na wlot (ok 1,5 cm). Teraz wykonujemy operację analogiczną do tej, którą robiliśmy przy pierwszym worku, czyli wywijamy wartość obłożenia tunelu do wewnątrz (lewa do lewej), pozostawiając otwór na wciągnięcie sznurka na prawej stronie.

  • Po spięciu obłożenia tunelu zszywamy go dookoła. Możesz zdjąć wolne ramię:-)

  • Na końcu wciągamy sznurek. Wchodzisz agrafką w otwór po jednej stronie, idziesz dookoła przez cały tunel i wychodzisz tym samym otworem. Pierwszy sznurek wciągnięty. Następnie wchodzisz agrafką w drugi otwór (po drugiej stronie) i znowu przeciągasz sznurek dookoła i wychodzisz tym samym (drugim) otworem.

 

Apetyt na więcej?

Zapraszam Cię do nauki online pod moim okiem:

W wolnej chwili sprawdź też nasz video tutorial na prostą torbę: 

Komentarze

Super robota, też chciałabym umieć szyć.
 
Chciałabym umieć szyć. Piękna robota.
 
Bardzo fajny i pomocny artykuł. Zajmuję się haftem komputerowym, a nie potrafię szyć na maszynie. chciałabym się nauczyć, szyć kocyki, śliniaki może odzież dla dzieci.
Moja teściowa jest z wykształcenie krawcową, ale nie potrafi doradzić mi jaką maszynę powinnam zakupić?
Czy to powinna być zwykła maszyna do szycia czy może owerlok ? Pomoże Pani mi w tym dylemacie?
 
Witam. Kupiłam moja pierwszą w życiu maszynę Łucznik Weronika 2008, już trochę na niej ćwiczę, doszczętnie przeglądnelam instrukcję aby prawidłowo nawlec i poprowadzić nić, mimo to ścieg na górze wychodzi ok za to ten na dole nie wychodzi w ogóle jest jakby prostą kreską w momencie kiedyś używam np ściegu zygzakowego, już nie mam pojęcia co robię źle ????????‍♀️
 
Witam serdecznie dopiero rozpoczynam przygodę z maszyną do szycia (łucznik 877). Mam pytanie często nie panuje nad szybkością szycia, jak mam nad tym popracować, kiedy duszę pedał to materiał leci jak szalony, pewnie chodzi o siłę nacisku, ale jak się tego nauczyć ????
 
Dzień dobry:) Danusiu - obawiam się, że nie ma na to sprytnego patentu, należy po prostu ćwiczyć. Jeśli nie masz jeszcze takiej wprawy, to warto nie brać się od razu za docelowy projekt, a popróbować na materiale próbnym. Nie martw się, z każdą kolejną uszytą rzeczą będzie tylko lepiej:)
 
Witam, dopiero zaczynam przygodę z szycie i może mam banalny problem ale nie mogę sobie z nim poradzić. Mianowicie mam problem z odmierzeniem równego materiału ????????????niby wszystko jest ok ale jak złącze dwa niby tak samo wycięte kawałki to z jednej strony jest więcej z drugiej mniej ????????używać ekierki?? Nie mam pewności że materiał który kupiłam jest prosty. Plissss pomocy ????
 
Cześć, Jadwiga:)
Z czego szyjesz? Jeśli szyjesz z tkaniny, to spróbuj zwrócić uwagę na ułożenie nitki prostej, ona wyznaczy Ci linie, do której możesz się odnieść. Pamiętaj także o zdekatyzowaniu materiału przed szyciem, aby nie skurczył się później w praniu, najlepiej wyprasować go także przed krojeniem, przed rysowaniem dokładnie go ułożyć, ew. obciążyć, żeby nie przesuwał się i nie rozciągał. Warto poświęcić więcej czasu na te wszystkie przygotowania, bo to one w dużej mierze wpływają na efekt końcowy. Próbuj wspomagać się miarkami, ekierkami i na spokojnie - praktyka naprawdę czyni mistrza:)
 
Hej, a czy na końcu szwu należy zawiązać supełek?
 
Czy to ryglowanie daje pewność, że szew się nie popruje? Ja zawsze wiązałam supełki na końcach dla pewności. Czy może robiłam to niepotrzebnie?
 
Zakończenie szwu "ryglujemy", inaczej mocujemy - za pomocą funkcji szycia wstecz (czyli trzeba przeszyć kilka wkłuć "po śladzie" przód-tył-przód-tył)
 
Witam. Dopiero zaczynam uczyć się szyć. Czy może ktoś mi doradzić co robię źle bo wydaje mi się że to jest błąd? Mianowicie wydaje mi się że marnuje nitke. Gdy zrobię ścieg to zostaje mi dużo nitki do odcięcia.
 
Dziękuję za odpowiedź. To jest maszyna mechaniczna. I gdy właśnie skończę ścieg to na początku widzę że wiszą mi dwie nitki dość długie (ok 8-10 cm). Zastanawiałam się czy coś robię źle. Pozdrawiam
 
Cześć Bridgetj! W pewnym sensie to nieuniknione, chyba, że pracowałabyś na maszynie elektronicznej lub komputerowej z obcinaniem nitki dolnej i górnej po zakończeniu ściegu. Po użyciu funkcji obcinania nici maszyna zostawia zarówno na dole jak i na górze bardzo małą ilość nici, wystarczającą do rozpoczęcia ściegu. W przypadku maszyn mechanicznych nie jest to możliwe i na starcie musisz mieć zostawioną dłuższą nitkę górną a co za tym idzie tej nitki marnuje się trochę więcej.

 
Cześć! Super poradnik. Jestem totalnym laikiem i właśnie usiadłam do maszyny pierwszy raz i próbuję z kartką i zauważyłam że prawa płoza stopki rwie kartkę i ją znosi na jedną stronę. Czy to mój brak doswiadczenia i nieumiejętne prowadzenie kartki czy mam np źle ustawioną stopkę? Bo wygląda to tak jakby był nierówny docisk na prawej i lewej płozie..
 
Cześć Marta! Pytanie numer 1 - co to za maszyna? Pytanie numer 2 - czy krawędź papieru jest ustawiona równo z płozą stopki, czy może wystaje poza nią czy papier nie dochodzi do krawędzi płozy? Sporo wariantów ale to wszystko może mieć znaczenie!
 
Dzień dobry,
Mam prośbę o radę w jaki sposób zabezpieczyć ścieg zygzak na początku i na końcu? Posiadam mechaniczną maszynę z szyciem wstecz, wiem już co robić przy ściegu prostym, ale nie natrafiłam na informacje w internecie w jaki sposób zabezpieczać inne ściegi, np. przy obrzucaniu krawędzi. Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam!
Monika
 
Cześć Monika!
Generalnie, co do zasady, ściegów takich jak zygzak czy trójskok nie zabezpiecza się ani na początku ani na końcu - wciśnięcie przycisku wstecz najczęściej i tak nie sprawi, że ścieg zostanie wykonany "po śladzie". Jeśli masz maszynę mechaniczną to jedyne co możesz robić to rozpoczynać ściegiem prostym i po jednym przeszyciu przód-tył zmieniać ścieg na ścieg obrzucający. W maszynach elektronicznych jest dostępna taka funkcja jak "punktowe ryglowanie" i wówczas znalazłaby ona tutaj zastosowanie.
 
Dzień dobry!

Mam pytanie o szycie krzywizn. Czy zmienia Pani ustawienia docisku stopki, długości ściegu czy czegoś jeszcze, żeby „nie walczyć” z transportem na zakręcie? ;) Próbuję szycia zawijasów, ale nie jestem w stanie przy zwykłych ustawieniach podążać za linią, tylko bardziej poddaję się transportowi.

Pozdrawiam!
Łukasz Budzyński
 
Dziękujemy :)
 
Hej!

Dzięki za szybką odpowiedź i pomoc :) Rozumiem, że rzecz w wprawnych palcach i podnoszeniu stopki. Domyślam się, że podnośnik kolanowy w takiej sytuacji to skarb. Od siebie bym jeszcze dodał spostrzeżenie, że im krótszy pojedynczych szew, tym łatwiej.

Przy okazji, to bardzo podoba mi się ten wpis wraz z ćwiczeniami. „Szycie” po kartce to świetne ćwiczenie na szycie po prostej i jakże proste! Nawet nie trzeba ogarniać nawlekania :) Warto też wziąć kartkę formatu A4 i najpierw szyć po krótszym boku, a potem „sprawdzić się” na dłuższym...co może zaskoczyć ;)
Ćwiczenia te są jeszcze dobre dla oka. Przyznam, że dopiero zaczynam i mam kłopot gdzie patrzeć. Jeśli kratka nie jest wysoce kontrastowa, to linia w obszarze stopki zlewa się z cieniami rzucanymi przez oświetlenie. Trzeba więc zacząć czuć relację między linią przed stopką, a igłą kilkanaście milimetrów dalej.

Podsumowując...dzięki za pomoc, a innym czytelnikom polecam ćwiczenia z kratką...No i sam sklep Ultramaszyna też - przemiła obsługa :)

Pozdrawiam!
Łukasz
 
Cześć Łukasz!
Szyjąc "zawijasy" musisz raz na jakiś czas zatrzymać się z igłą w pozycji dolnej - czyli igłą wbitą w materiał, następnie delikatnie unieść stopkę żeby dopasować kierunek szycia, opuścić stopkę i dopiero szyć dalej. Im bardziej będziesz wprawiony i im mniejsza będzie krzywizna tym wprawniej Twoje palce będą w stanie radzić sobie z "zawijasami" bez konieczności podnoszenia stopki aczkolwiek są takie rodzaje krzywizn przy których uniesienie stopki jest nieuniknione :-) Mam nadzieję, że pomogłam!
 
Komentuj