Haftowanie liter na maszynie czy na hafciarce? Omówienie różnic

Szukasz sposobu na szybkie, ładne i efektowne haftowanie liter i zastanawiasz się, czy do tego celu wystarczy Ci zwykła maszyna do szycia, czy może potrzebujesz hafciarki? W tym artykule przedstawimy Ci wszystkie informacje, które zwiększą Twoją świadomość w zakresie tej tematyki i wytłumaczymy krok po kroku, jak odbywa się wyszywanie liter.

 

Pierwszą istotną informacją jest to, że niezależnie na czym będziemy wyszywać napisy czy ściegi ozdobne, powinniśmy użyć stabilnego materiału oraz stabilizatora. Jeśli nasz materiał jest gruby (np. jeans lub grubszy filc) i nie jest zbyt rozciągliwy, wówczas możemy zaryzykować i nie używać stabilizatora. Jeśli jednak będziemy używać cienkiej bawełny lub dzianiny, powinniśmy nasz materiał usztywnić. W przypadku wyszywania na maszynie komputerowej, do tego celu możemy użyć grubszej flizeliny klejonej. Najlepiej jednak sprawdzi się tak samo do szycia, jak i do haftu komputerowego zastosowanie stabilizatorów takich jak: flizelina wydzierana, rozpuszczalna lub do wycinania.

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Mamy już materiał, mamy stabilizator, przejdźmy zatem do wyszywania liter. Zacznijmy od haftowania liter na maszynie.


  1. Maszyny komputerowe

Posiadają wbudowany alfabet i możliwość wyszywania liter, cyfr oraz znaków interpunkcyjnych. Co to dokładnie oznacza i jak wygląda wyszywanie takich liter krok po kroku?

Maszyna komputerowa daje nam możliwość wyszycia wybranego ciągu liter, jednak ich wysokość w zależności od maszyny będzie wahała się między 5,5 a 9 milimetrów. Wielkość ta jest determinowana przez zakres maksymalnej szerokość ściegu, jaki posiada nasza maszyna.

 

5,5mm - Minerva MC250
 
7mm - Juki G220
 
9mm - Janome Skyline S5 oraz S6, S7, S9
 

Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądają próbki wyszywane ściegiem prostym (stebnowym):

 

  1. Hafciarka komputerowa

Tworzy napisy na zupełnie innej zasadzie. Tamborek, w który wpinamy materiał i mocujemy do maszyny, wyznacza nam obszar naszego haftu. Jeśli więc chodzi o napisy, taka opcja daje nam zdecydowanie większy wachlarz możliwości. Standardowo każda hafciarka ma wbudowane czcionki, których wielkość będziemy mogli sobie regulować od około 1cm wzwyż. Dodatkowo, litery w hafciarce wykonywane są ściegiem satynowym (gęsty zyg-zak), co znacznie podnosi ich estetykę.


 

hafciarka z polską czcionką - Janome MC400

 Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądają litery wyhaftowane na hafciarce:

 

Podsumowując.

  • Do podpisywania ubranek i robienia napisów na drobnych elementach jak najbardziej nada się maszyna komputerowa. 
  • Jeśli jednak planujesz wykonywać personalizowane napisy na produktach które będziesz sprzedawać zdecydowanie powinieneś postawić na hafciarkę lub maszyno-hafciarkę ponieważ litery tworzone na takim sprzęcie będą dużo bardziej eleganckie i ekskluzywne 

Komentarze

Postów nie znaleziono

Komentuj